امید روز

۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۰۵:۵۶

گزارش پنجمین روز از جشنواره تئاتر فجر/مخاطبان رکورد زدند

پنجمین روز برگزاری چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور دوهزار مخاطب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، پنجمین روز از چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اجرای ۱۳ نمایش صحنه‌ای و ۹ نمایش خیابانی در روز پنجشنبه، پنجم بهمن، به کار خود پایان داد.

میزبانی تئاتر شهر از دوهزار مخاطب

تئاتر شهر، قلب تپینده تئاتر ایران در پنجمین روز میزبانی از هنرمندان و تماشاگران که همزمان با پنجاه‌ویک‌سالگی احداث آن بود، با اجرای چهار نمایش «دموکراسی با طعم همبرگر» به کارگردانی حامد شفیع‌خواه، «ساپو» به کارگردانی امین سعدی، «دشمن خدا» به کارگردانی مجید عراقی و «شماره ۶» به کارگردانی آرمن سرکیسیان، پرمخاطب‌ترین و شلوغ‌ترین روز جشنواره‌ای خود را رقم زد.

استقبال مخاطبان از آثار اجراشده، خارج از ظرفیت سالن‌ها بود و تعدادی از آن‌ها با نشستن بر تشکچه روی زمین، تماشاگر نمایش‌ها شدند تا آمار حضور مخاطبان مجموعه تئاتر شهر به دوهزار مخاطب در پنجمین روز جشنواره برسد.

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی در این روز با حضور در مجموعه تئاترشهر به تماشای نمایش‌های روی صحنه نشست و در جلسه نقد و بررسی نمایش‌های خیابانی که هر شب در سالن مشاهیر این مجموعه میزبان منتقدان، گروه‌های نمایشی و علاقه‌مندان است، حاضر شد.

نمایش‌های روی صحنه در دیگر تالارهای نمایشی نیز در این روز، همچنان با استقبال خوبی از سوی تماشاگران همراه بود.

نمایش «مارسی نوزده نود و شیش» به کارگردانی حسین نصیری در آخرین روز اجرای خود در تالار محراب هم با همراهی خوب تماشاگران روبه‌رو شد.

اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، همراه با دیگر مخاطبان به تماشای این نمایش که در بخش مسابقه تئاتر ایران حضور داشت، نشست.

نمایش «پشت چراغ قرمز» به کارگردانی محسن سلیمانی فارسانی، دیگر نمایشی بود که روز گذشته با حضور محمد لارتی، حسن عابدی و ناصر آویژه، آخرین اجرای خود را در جدول برنامه‌های جشنواره تئاتر فجر پشت سر گذاشت.

در این روز، دو نمایش «استرالیا» به کارگردانی حسنا قبادی و «دنگ» به کارگردانی علی مرادزاده، با اندکی تاخیر در تالار مولوی روی صحنه رفتند. این تاخیر در اجراها به دلیل هماهنگی برای‌عدم مزاحمت و تداخل صدای سازهای کوبه‌ای آثار برای یکدیگر ایجاد شده بود.

مجید رحمتی و حمید کاکاسلطانی هنرمندانی بودند که به تماشای آثار اجراشده در تالار مولوی نشستند.

مهدی حامدسقایان، دبیر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز در جمع مخاطبان تئاتر در تالار حافظ تماشاگر نمایش «لیلی و قاب خالی» به کارگردانی ویدا موسوی شد.

علاقه‌مندانی که با ویلچر به تالار هنر آمدند

تالار هنر که افتخار میزبانی از هنرمندان شرکت‌کننده در بخش فراگیر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را دارد، روز گذشته شاهد حضور علاقه‌مندان توان‌یابی بود که با ویلچر برای تماشای دو نمایش «قدم نو رسیده» به کارگردانی یاسر رستمی و «رستگاری از فرانکنشتاین» به کارگردانی نوال وائلی سختی راه را به عشق دیدن هنرنمایی دوستان‌شان هموار کرده بودند.

مهدی حامدسقایان، دبیر جشنواره و محمدمهدی خاتمی، نویسنده و کارگردان تئاتر نیز در نوبت اول اجراهای این تالار نمایشی، هنرمندان این بخش را همراهی کردند.

نمایش‌های خیابانی همچنان موفق در جذب مخاطب

نمایش‌های خیابانی اجرا شده در روز پنجم جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، همچون دیگر اجراهای این بخش به رغم تداوم سرمای هوا، بارش باران و سایر مسائل پیش‌بینی نشده‌ای که همواره با درایت و هنرمندی فعالان این بخش به بهترین شکل مدیریت می‌شود؛ تاکنون در جذب مخاطب عملکرد خوبی داشته‌اند.

این نمایش‌ها با درگیر کردن مخاطبان با فضا و داستان نمایش، مشارکت عمومی و همراهی تماشاگران را رقم زده و باب آشنایی بیشتر آن‌ها را با هنر نمایش گشوده‌اند.

امید که با تداوم و استمرار نمایش‌های خیابانی این آثار بتوانند به جایگاه ویژه خود در بین مردم دست پیدا کنند و روایتگر دغدغه‌های فردی و اجتماعی مخاطبان به زبان هنر باشند.

چهل‌ و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با ریاست کاظم نظری و دبیری مهدی حامدسقایان، از ۲۷ دی تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ در تهران در حال برگزاری است.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021