امید روز

۱۴۰۳-۰۳-۲۵ ۱۲:۱۰

واکنش آمریکا به پذیرفتن حملات تروریستی کرمان ایران از سوی داعش

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پی پذیرش مسئولیت حملات تروریستی در کرمان ایران از سوی گروه تروریستی داعش اعلام کرد که ارزیابی ایالات متحده آمریکا این موضوع را تایید می کند.

متیو (مت) میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران درباره ارزیابی آمریکا از حملات تروریستی در کرمان ایران گفت: «بر اساس تمام اطلاعات موجود، برای ما روشن است که این یک حمله تروریستی بوده است. ما گزارش‌هایی را دیده‌ایم که می‌گوید داعش مسئولیتش را بر عهده گرفته است.»

این مقام آمریکایی در عین حال افزود: «نمی‌توانم از این تریبون ارزیابی رسمی را درباره اینکه مسئولیت بمب گذاری با چه کسی است، اعلام کنم، اما این حمله همه نشانه‌های حملات داعش را دارد.»

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: ما گزارش ها در خصوص پذیرش مسوولیت انفجارهای ایران از سوی کرمان را دیده ایم.

وی در عین حال با سخت ارزیابی کردن قدرت گروه تروریستی داعش گفت: معتقدیم این گروه همچنان یک تهدید تروریستی فعال برای افغانستان و منطقه است.

کربی همچنین گفت: ما هیچ نشانه ای از ارتباط تحولات در غزه با انفجار در ایران ندیده ایم. و در حال حاضر چنین ارتباطی وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در نخستین نشست خبری خود در سال جدید میلادی ۲۰۲۴ در جمع خبرنگاران درباره حملات تروریستی در کرمان ایران گفت: در مورد انفجارها در ایران باید بگویم ما گزارش ها را از نزدیک دنبال کرده ایم. ما هیچ اطلاعات مستقلی برای ارائه نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما با خانواده های قربانیان که در این انفجارهای وحشتناک جان خود را از دست دادند، ابراز همدردی می کنیم.

این مقام آمریکایی در عین حال گفت: هنوز برای نتیجه گیری در مورد دلیل این انفجارها زود است اما باید بگویم آمریکا هیچ نقشی در این حملات نداشته و هرگونه اظهارنظر بر خلاف این امر مضحک است.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی که تحقیقات درباره این حملات تروریستی ادامه دارد و خود نیز به نداشتن اطلاعات مستقل در این زمینه اعتراف کرد، در عین حال از رژیم اسرائیل حمایت کرد و افزود: ما همچنین هیچ دلیلی نداریم که باور کنیم اسرائیل در این انفجار نقش داشته است.

دو انفجار تروریستی بعدازظهر چهارشنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۲ برابر با سوم ژانویه ۲۰۲۴ در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان رخ داد که تاکنون ۸۴ شهید و ۲۸۴ مجروح برجای گذاشته است. این حادثه تروریستی محکومیت منطقه‌ای و بین‌المللی گسترده‌ای به همراه داشته است.

به نقل از رویترز، گروه تروریستی تکفیری داعش شامگاه پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو انفجار دیروز در شهر کرمان که به شهادت و مجروح شدن ده‌ها نفر منجر شده است، کار این گروه تروریستی تکفیری بود.

در بیانیه داعش آمده است: «در طول جنگ، هر کجا یافتید، به قتل برسانید».این گروه تروریستی در بیانیه خود همچنین نوشت که در این دو انفجار انتحاری، بیش از ۳۰۰ نفر کشته و یا زخمی شدند. داعش تاکید کرد که «عمر الموحد» و «سیف الله المجاهد» دو عامل انتحاری بودند که در این دو عملیات تروریستی از کمربندهای انفجاری استفاده کردند./ایرنا

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو