امید روز

۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۰۶:۱۶

نزول سریالی شاخص بورس

برای پنجمین روز متوالی ریزش جدی قیمت‌ها در تالار شیشه‌ای ادامه‌دار بود و بازار سهام همچنان در مسیر نزولی به حرکت خود ادامه داد.

در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران شاخص‌کل ۰.۶۳ درصد از ارتفاع خود را از دست داد و نهایتا در سطح ۲‌میلیون و ۱۵۳‌هزار‌واحدی کار خود را به اتمام رساند. نماگر هم‌وزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان کلیه نماد‌های معاملاتی است و چهره بازار را به نحو مطلوب‌تری نمایش می‌دهد، با افت ۱.۴۳‌درصدی همراه شد.

گفتنی است که شتاب افت این شاخص نسبت به‌روز شنبه بیشتر شده‌است و این موضوع رسوخ عمیق فضای منفی را به گردونه معاملات سهام مخابره می‌کند. شاخص‌کل فرابورس نسبت به دو شاخص مذکور وضعیت بدتری را تجربه کرد و این شاخص نیز ۱.۴۳‌درصد کاهش را در مقیاس روزانه به‌ثبت رساند.

مرور آنچه در سال‌های اخیر گذشت

شاخص‌کل بورس تهران در مرداد سال ۹۹ در ادامه تاخت وتاز قیمتی پنج‌ماهه نخست سال توانست برای اولین‌بار در تاریخ خود، سطح ۲ میلیون واحدی را فتح کند، اما اتراق نماگر اصلی بازار سهام در بالای سطح دو میلیون واحدی، چند صباحی بیشتر دوام نداشت و در ۲۰مرداد آن سال سقوط تاریخی قیمت‌ها در تالار شیشه‌ای آغاز شد. در روز ۲۱مرداد سال ۹۹، شاخص‌کل بورس تهران، مرز روانی و مهم ۲ میلیون‌واحدی را از دست داد و تلاش‌های شاخص مذکور برای بازپس گیری سطح مذکور، ۶۲۷ روز معاملاتی به طول انجامید و نهایتا در ششمین روز از فروردین سال‌جاری و پس از ۳۱ماه، نماگر اصلی بازار سهام توانست مجددا محدوده دو میلیون واحدی را باز پس بگیرد. پیشروی نماگر اصلی بازار سهام در بالای سطح دو‌میلیون‌واحدی، ادامه‌دار بود و شاخص‌کل توانست خود را تا سطح ۲ میلیون و ۵۳۵ هزار‌واحدی در ۱۶ اردیبهشت بالا بکشد.

ریزش قیمت‌ها در تالار شیشه‌ای سبب شد تا شاخص‌کل در اواخر تیر سال‌جاری، مجددا در آستانه از دست‌دادن سطح مذکور قرار بگیرد. شاخص‌کل در ۲۶ تیر، یک‌بار سطح ۲ میلیون‌واحدی را از دست داد، اما بار دیگر، به بالای این سطح بازگشت و در ۳۱ تیر برای دومین‌بار در سال‌جاری سطح دو‌میلیون واحدی را از دست داد. سریال تکراری رفت و برگشت نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در دو کانال دو‌میلیون‌واحدی و یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار‌واحدی همچنان ادامه‌دار بود و شاخص‌کل برای سومین‌بار در سال‌جاری و در ۷مرداد سطح مذکور را از دست داد. اتراق شاخص‌کل در کانال یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار واحد دیری نپایید و شاخص مجددا کانال دو‌میلیون واحدی را پس گرفت، اما در ۲۱ مرداد و برای چهارمین‌بار در سال‌جاری، محدوده یادشده برای شاخص‌کل بورس از دست رفت، اما به مانند دفعات قبلی، هجوم خریداران به صحنه معاملات سبب شد تا بار دیگر، در پنجم شهریور، شاخص محدوده دو میلیون‌واحدی را پس‌بگیرد.

ماندگاری شاخص‌کل در بالای سطح ۲‌میلیون واحد تا اوایل آبان ادامه‌دار بود، اما مجددا در اوایل آبان شاخص مذکور سطح ۲‌میلیون‌واحدی را از دست داد و در کمال تعجب، مجددا هجوم خریداران به صحنه معاملات سبب شد تا شاخص مذکور دوباره به بالای سطح ۲‌میلیون‌واحدی برسد. از آن زمان تا به حال شاخص‌کل در حد فاصل کانال ۲‌میلیون تا ۲‌میلیون و ۲۰۰‌هزار‌واحدی در حال نوسان بوده‌است و نه محرکی وجود داشته که بازار را به سمت ارتفاعات بالاتر سوق دهد و نه عامل منفی خاصی وجود داشته که قیمت‌ها را با کاهش آنچنانی همراه کند.

در بورس تهران ضربه واردشده به افکار عمومی در اثر آغاز سقوط از مرداد ۹۹، به‌ویژه با توجه به آنکه بخش عمده‌ای از افراد در سیکل پایانی رونق وارد شده‌بودند، باعث نوعی از رویگردانی و سوء‌ظن عمومی نسبت به امکان ایجاد دوباره رونق پایدار در این بازار شده که احتمالا تبعات آن در کوتاه مدت دست از سر بورس و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای آن برنخواهد داشت. به هر روی می‌توان این‌چنین استنباط کرد که بازار سهام بعد از فعل و انفعالات حادث شده در سال ۹۹ و همچنین ماجرای ریزش قیمت‌های تالار شیشه‌ای در اردیبهشت سال‌جاری، از موضوع عدم اعتماد رنج می‌برد و سرمایه‌های حقیقی از اعتماد به جریان معاملات سهام خودداری می‌کنند./ دنیای اقتصاد

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021