امید روز

۱۴۰۳-۰۵-۰۲ ۲۲:۱۲

نرخ سهم مسکن در سبد معیشت خانوار حدود ۶۰ درصد است

رئیس قرارگاه تأمین مسکن نیروهای مسلح کشور با بیان اینکه نرخ سهم مسکن در سبد معیشت خانوار کشور حدود 60 درصد است، گفت: اگر بتوان مشکل مسکن را حل کرد در واقع به معیشت خانواده‌ها کمک بزرگی شده است.

به گزارش خبرنگار ما، سردار سید مجید ابن‌الرضا در در جلسه قرارگاه مسکن نیروهای مسلح استان مرکزی، افزود: بر اساس اعلام رسمی وزارت راه‌وشهرسازی بالغ بر ۴۵ درصد از جمعیت کشور به ویژه در شهرهای بزرگ، توان تهیه مسکن را ندارند.

وی به وضعیت قیمت مسکن در سال گذشته و سال جاری اشاره کرده و ادامه داد: بر اساس آمار سال ۱۴۰۱ میانگین قیمت مسکن در کشور هر مترمربع ۲۸۰ میلیون ریال بوده است که این رقم اکنون به ۴۰۰ میلیون ریال رسیده است.

رئیس قرارگاه تأمین مسکن نیروهای مسلح کشور اظهار داشت: مسکن اهمیت بسیار بالایی دارد و در این راستا یکی از برنامه‌های مهم دولت موضوع مسکن عنوان شده است. همچنین تأکید شده به صورت جهادی بر موضوع ساخت مسکن در کشور اقدام شود.

سردار ابن‌الرضا تصریح کرد: با استفاده از ظرفیت صنعتی‌سازی واحدهای مسکونی، با هماهنگی‌های انجام شده، تلاش می‌شود در سطح کشور طرح ملی نهضت مسکن توسعه داده شود که نقش مهمی در راستای تسریع در ساخت مسکن در کشور خواهد داشت.

وی با تأکید بر اهمیت پیش‌روی به سمت ساخت مسکن صنعتی، بیان داشت: در یکی از کارخانه‌ها فرایند ساخت صنعتی مسکن انجام می‌شود که این واحد صنعتی ساختمان ۱۲ طبقه را در مدت ۴ ماه می‌سازد. بنابراین در فرایند ساخت مسکن باید به این سمت حرکت کنیم.

رئیس قرارگاه تأمین مسکن نیروهای مسلح کشور به وضعیت مسکن شاغلین این نیروها اشاره داشته و تأکید کرد: در نیروهای مسلح حوزه مسکن وضعیت مناسبی ندارد که این به دلیل رشد بی‌رویه مسکن در سال‌های گذشته است.

سردار ابن‌الرضا ابراز داشت: در ارتش جمهوری اسلامی ایران از مجموع شاغلین، ۵۱ درصد در سپاه پاسداران، ۳۴ درصد در وزارت دفاع، ۳۰ درصد در فراجا که بالاترین درصد نیروی انسانی نیروهای مسلح را دارد، ۶۴ درصد از شاغلین فاقد مسکن هستند.

وی به استفاده از تسهیلات بانکی برای مسکن نیروهای مسلح اشاره داشته و اضافه کرد: طبق انعقاد تفاهم‌نامه با بانک مسکن سال گذشته ۱۶۰ هزار میلیارد ریال و سال جاری نیز ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن اعطا شده است. در مجموع از بانک‌های سپه و مسکن ۵۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت شده است.

رئیس قرارگاه تأمین مسکن نیروهای مسلح کشور به موضوع احداث مسکن برای نیروهای مسلح اشاره داشته و گفت: تا پایان دولت سیزدهم ۵۰۰ هزار واحد مسکن ویژه نیروهای مسلح در سطح کشور احداث خواهد شد و به متقاضیان تحویل می‌شود.

سردار ابن‌الرضا افزود: از سهم ۵۰۰ هزار واحدی مسکن ملی برای نیروهای مسلح کشور طبق توافق امضا شده، ارتش جمهوری اسلامی ۱۵۰ هزار واحد، سپاه ۱۰۰ هزار واحد، فراجا ۱۷۵ هزار واحد، وزارت دفاع ۱۵ هزار واحد، اعضای وابسته ۱۰ هزار واحد و رزمندگان ۵۰ هزار واحد معسر در نظر گرفته شده است.

وی به کمک نیروهای مسلح در ساخت مسکن اشاره کرده و ادامه داد: این نهاد تکلیفی در خصوص ساخت و احداث مسکن ندارد، اما با این حال پای کار آمده و اقدامات مؤثری انجام شده است. در این رابطه برای هماهنگی بیشتر قرارگاه مسکن تشکیل شده است.

رئیس قرارگاه تأمین مسکن نیروهای مسلح کشور اظهار داشت: در این راستا تاکنون حدود ۱۵۰۰ هکتار از زمین‌های مازاد نیروهای مسلح برای ساخت مسکن در اختیار دولت قرار داده شد. در مقابل دولت نیز ۲۲۵ هزار هکتار از زمین‌های خود را برای ساخت مسکن به نیروهای مسلح واگذار کرد.

سردار ابن‌الرضا با تأکید بر اینکه استان مرکزی جزء استان‌هایی است که مسکن در آن یکی از موضوعات جدی است، تصریح کرد: در این استان نرخ مسکن تقریباً با میانگین کشوری یکسان است. یکی از دلایل این موضوع فعالیت صنایع در استان است./ایلنا

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021