امید روز

۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۰۶:۴۱

متناسب‌سازی ، حقوق غیرحداقل‌بگیران را در دو مرحله کاهش می‌دهد

رئیس کانون عالی کارمندان بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی گفت: با قانونی که مجلس در لایحه برنامه توسعه هفتم گذاشته، حقوق قانونی و مکتسبه بازنشستگان سایر سطوح مشمول قانون تأمین اجتماعی نه تنها متناسب‌سازی نمی‌شود که در دو مرحله کاهش می‌یابد.

به گزارش امید روز: عباسعلی سلطانی‌کیا درباره نحوه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی در برنامه توسعه هفتم گفت: با قانونی که مجلس در لایحه برنامه توسعه هفتم گذاشته، حقوق قانونی و مکتسبه هر فرد بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی نه تنها متناسب‌سازی نمی‌شود که در دو مرحله کاهش می‌یابد. درخواست ما از مجلس اصلاح جز ۲ بند الحاقی ۲ ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه اقتصادی اجتماعی است، به نحوی که کلمه برابر به جای ۹۰درصد قرار گیرد. وی گفت: در این خصوص چندین نامه به نایب رئیس مجلس و عضو کمیسیون تلفیق نوشته و درخواست تجدیدنظر داشته‌ایم. در نامه‌ها تأکید کردیم که نحوه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر دارای ایراد حقوقی است که هم برخلاف اصل عدالت است هم علاوه بر اینکه حقوق این گروه از بازنشستگان متناسب‌سازی نمی‌شود و کاهش ۱۵ساله حقوقشان نیز جبران نمی‌شود، حقوق قانونی آنان کاهش نیز می‌یابد.

سلطانی‌کیا گفت: با چنین قانونی، حقوق بازنشستگان مشمول قانون تأمین اجتماعی طی ۲ مرحله کاهش می‌یابد. در مرحله اول، طبق ماده ۷۷ قانون تامین اجتماعی، در زمان آغاز بازنشستگی و معدل‌گیری تعیین حقوق بازنشستگی که براساس معدل ۲ سال آخر اشتغال و بیمه‌پردازی تعیین می‌شود که طبیعتا و به‌طور رایج کاهشی بیش از ۱۰درصدی خواهد داشت. در مرحله دوم نیز با اجرای مصوبه مورد اشاره مجددا حقوق بازنشستگی بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی ۱۰درصد دیگر کاهش می‌یابد، چون در مصوبه قید شده است که نسبت مستمری ۹۰درصد نسبت اولین مستمری بازنشستگی متناسب شود. در نتیجه حقوق قانونی و مکتسبه هر فرد بازنشسته مجددا به میزان ۱۰درصد کاهش می‌یابد. وی تأکید کرد: این موضوع مغایر با حقوق متعینه بازنشستگی هر فرد است که طبق ماده ۷۷ تعیین شده است. به عبارت دیگر، نه تنها عقب‌ماندگی حقوق بازنشستگان مشمول قانون تأمین اجتماعی متناسب‌سازی نمی‌شود، بلکه با این مصوبه اولین حقوق مستمری استحقاقی آنان مجددا به میزان ۱۰درصد کاهش می‌یابد.

سلطانی‌کیا گفت: از مجلس می‌خواهیم نسبت به اصلاح جز ۲ بند الحاقی ۲ ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه اقتصادی اجتماعی اقدام کند، به نحوی که کلمه برابر به‌جای ۹۰درصد قرار گیرد. وی بیان کرد: تأمین اجتماعی مکلف است در طول سه سال اول برنامه نسبت به متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان اقدام کند به نحوی که در پایان سال سوم نسبت مستمری بازنشسته به حداقل دستمزد همان سال برابر نسبت اولین مستمری بازنشستگی به حداقل دستمزد سال برقراری مستمری متناسب شود. سلطانی‌کیا در پایان گفت: از مجلس انتظار داریم که قبل از ارسال مصوبه به شورای نگهبان، این ایراد بسیار مهم برطرف شود.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021