امید روز

۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۰۶:۴۶

فرونشست، زلزله، آلودگی هوا و سیلاب جان‌ها را تهدید می‌کند

خبر فرونشست زمین در خیابان کارگر هشدار دوباره‌ای برای مسئولان شهری در جهت باور‌پذیری به این مهم بود که فرونشست در کنار زلزله، سیلاب و آلودگی هوا چهارمین خطر بالقوه و بالفعلی است، که تهران را تهدید می‌کند!. اگر با آلودگی هوا کنار آمدید و بر اساس آمار منتشر شده در سال گذشته بیش از ۶ هزارنفر جان خود را از دست دادند و هنوز آن را جدی نمی‌گیرید، اگر با زلزله کنار آمدید که به‌رغم آثار ویران‌کننده آن در شهر‌های دور نزدیک تهران فجایع بزرگی را برجای گذاشته است و هنوز آن را جدی نمی‌گیرید، اگر وقوع سیلاب که هر آن درکمین این شهر است و به دلیل بی‌توجهی مدیران شهری گذشته و حال با محدود کردن مسیر سیلاب‌ها و رودخانه‌های فصلی و عدم لایروبی مناسب و به موقع، آن‌ها را جدی نمی‌گیرید، در حالی که طی سال‌های گذشته خرابی‌های بسیاری را ناشی از آن تجربه کرده‌اید. باور کنید که باید نسبت به فرونشست تصمیمی عاجل اتخاذ کنید! میزان فرونشست در ایران و تهران به نسبت جهانی چند برابر است!.

زهرا نژاد بهرام: 

فرونشست به «بمب ساعتی بی‌صدا» تشبیه شده که علاوه بر ایجاد گودال‌های بزرگ (فروچاله‌ها)، می‌تواند موجب تخریب سازه‌ها شود و مقاومت آن‌ها را در برابر زلزله کاهش دهد!. مطالعات سازمان زمین‌شناسی ایران نشان می‌دهد که برخی نقاط اطراف تهران سالیانه ۲۵ سانتی‌متر فرونشست دارد، اما این فرونشست در تمام نقاط اطراف تهران یکدست نیست بر این اساس در نواحی جنوب غربی تهران سالانه از ۵ تا حتی ۳۰ سانتی‌متر فرونشست گزارش شده است. پدیده فرونشست پدیده بحران‌زایی است که تأثیر عمده آن بر موضوع کشاورزی، فضای سبز و محیط زیست دشت تهران دارد. با این نگاه مسأله فرونشست از مناطق جنوبی و جنوب غربی به سوی مناطق مرکز شهر در حال پیش‌روی است!.

مدیریت شهری و سازمان مدیریت بحران با توجه به اثر ملی این مهم بر کشور لازم است در کوتاه مدت نسبت به پیشگیری و ترمیم فرونشست‌های در حال وقوع اقدامات جدی به عمل آورند!. بر‌اساس گزارش‌های بین‌المللی، سازمان ملل از فرسایش خاک با عنوان «جذام زمین» یاد می‌کند و ایران در این شاخص رتبه اول در منطقه و سوم در دنیا است. سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر جهان به میزان فعلی به مصرف آب ادامه دهد تا سال ۲۰۲۵ بیش از دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان با کمبود آب مواجه خواهند شد، همچنین اعلام شده که تا سال ۲۰۲۳ حدود ۳۱ کشور جهان با کمبود آب مواجه خواهند شد و نام ایران به عنوان یکی از بحرانی‌ترین کشور‌های درگیر کمبود آب در آینده برده می‌شود. بر اساس آمار‌ها در دنیا ۷۰ درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود ولی این میزان در ایران بنا به گفته‌ای این میزان در ایران ۷۵ درصد و بنا بر آمار دیگری ۹۳ درصد است. این آمار به معنای آن است که کل آب شرب کشور مصرف بخش کشاورزی می‌شود.

افت کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی، تخریب مراتع، کاهش تولید زمین‌های جنگلی، نابودی تالاب‌ها، ناپایداری دامنه‌ها، سیل‌های مخرب، افت منابع آب‌های زیر زمینی، آسیب‌های جبران ناپذیر زیست محیطی و عدم ثبات اجتماعی جوامع از علائم مشخص فرسایش خاک در واحد‌های تولیدی طبیعت یعنی حوزه‌های آبخیز است. این مهم به این معنی است که بی‌توجهی به برداشت بی‌رویه آب از لایه‌های زمین و عدم تغذیه مناسب خاک در کنار مصرف بی‌رویه از آب در لایه‌های مختلف زمین اختلال ایجاد کرده است و این یعنی سازه‌های ساخته شده ائم از پل؛ ساختمان؛ خیابان و… در امنیت نیست! این درحالی است که گسل‌های تهران میزبان ساختمان‌های بلند مرتبه شده و آلودگی هوا جان مردم را به خطر انداخته و سکوت بر مدیریت شهری ائم از شورا و مدیر اجرایی شهر سایه افکنده است. مگر نه اینکه شما نماینده مردم هستیدپس چرا سکوت؟! راهی جست‌وجو کنید و از کمک متخصصان بهره بگیرید و این امر را با سرعت کمتری روبه رو کنید. کاهش سرعت فرونشست خود درمانی برای باز‌سازی لایه‌های زمین است.

پیش از این مقرر بود بخشی از پس آب ناشی از تصفیه فاضلاب شهری برای درمان این درد شهر تهران به لایه‌های زمین باز گردانده شود اما ظا هرا این مهم با اختلال روبه روشده است.  توجه مدیریت شهری به این مسأله بستری برای جلب حمایت و توجه حاکمیت است. اینجا پایتخت با جمعیتی برابر با ۹ میلیون نفر در شب و نزدیک به ۱۲ میلیون نفر در روز! اینجا پایتخت است با بیش از ۴ هزار هکتار بافت فرسوده! اینجا پایتخت است محل استقرار همه ستاد‌های حاکمیتی، پس با نگاهی دیگر به این شهر روبه رو شوید! و چاره‌ای برای اصلی‌ترین مسائل آن تدارک ببیند!.  فرونشست، زلزله، آلودگی هوا و سیلاب جان‌ها را در این شهر تهدید می‌کند با حذف آن‌ها از مسأله بودن قادر به کنترل آن‌ها نخواهیم بود! شتاب و توجه و ممارست لازم است فارغ از هر نوع نگرش سیاسی و جهت‌گیری گروهی و جناحی، تهران را دریابید./آرمان امروز

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021