امید روز

۱۴۰۳-۰۵-۰۳ ۱۵:۱۸

شهرداری تهران: مافیای زباله گردی بیش از سه هزار میلیارد تومان از زباله خشک درآمد دارد

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: افرادی به عنوان مافیای زباله، از نیرو‌های کار یا کودکان کار استفاده می‌کنند و از دستگاه‌های قضائی و انتظامی ترسی ندارند. بعضا مافیای زباله به جای پول به کودکان کار مواد مخدر می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان مدیریت پسماند به نقل از شهر؛ آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری در حوزه مقابله با زباله‌گردی و پیشگیری از به کارگیری کودکان کار میان وزارت دادگستری و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، امروز -شنبه، هفتم بهمن ماه ۱۴۰۲- با حضور عسکر جلالیان، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری و رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برگزار شد

رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در این نشست اظهار کرد: امروز بستر مناسب در حوزه خدمات شهری؛ رفت و روب و تفکیک زباله از مبدا آماده شده است و می‌توانیم از صدا سیما و اصحاب رسانه درخواست کنیم تا کمک کنند تا شهر آراسته‌ای داشته باشیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه پدیده شوم زباله گردی را در شهرها شاهد هستیم، افزود: برای حل این موضوع پیش نیازهایی باید فراهم شود از جمله عدم صرفه اقتصادی برای زباله گردها. برای اینکه اقتصاد این بستر را به هم بزنیم باید تعدد قراردادها و پیمانکاران را اصلاح می‌کردیم. کاهش دفن زباله یکی از مواردی بود که در نظر گرفتیم و بازچرخانی در دستور کار قرار گرفت؛ چون طبق این قانون، پسماند خشک نباید دفن شود. ما یک پیمانکار را برای پاسخگویی درباره همه پیمانکاران، از طریق مناقصه تعیین کردیم تا مجموعه را هدایت کند و امروز کلا ۱۴ پیمانکار کلان داریم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران افزود: امروز بستر مهیاست و با اپلیکیشن نوماند پیمانکار به خانه ها می رود و زباله خشک را تحویل می گیرد، یک خط هم در آرادکوه برای تفکیک زباله خشک قرار داده ایم.

محمدی با بیان اینکه این موارد به کاهش زباله گردی به ویژه توسط کودکان کمک می کند، تاکید کرد: مافیای زباله گردی بیش از سه هزار میلیارد تومان از زباله خشک درآمد دارد. بنابراین حاضرند برای این پول سیستم پسماند را بهم بریزند. خیلی از آنها با گونی های بزرگ روی وانت بارها پسماند خشک جمع می کنند. حتی ما با آنها درگیری فیزیکی پیدا کردیم و در این فضا کمک نیروی انتظامی و بخش حاکمیتی را می خواهیم.

وی ادامه داد:  مافیای زباله برای تامین منافع خود از نیروی ارزان که همان کودکان هستند، ‌استفاده می کند و گرچه به هیچ جا وصل نیست، اما دغدغه برخورد انتظامی ندارد. بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تُن به صورت روزانه در تهران زباله تولید می شود و جمع آوری آن به صورت ساعتی با توجه به ترافیک، سخت است. به همین دلیل لازم است با کاهش تولید زباله و فرهنگ سازی برای تعریف ساعت گذاشتن زباله در مخازن به رفع این مشکل کمک کرد.

محمدی با تاکید بر اینکه مجوز ضایعات فروش باید از درگاه ملی مجوزها حذف شود، گفت: ۵هزار شغل در حوزه پاکبانی نیاز داریم و می‌توانیم از زباله گردها استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه به کمک دستگاه‌های قضائی و انتظامی برای تغییر چهره شهر نیاز داریم، تصریح کرد: افرادی به عنوان مافیای زباله، از نیروهای کار یا کودکان کار استفاده می‌کنند و از دستگاه‌های قضائی و انتظامی ترسی ندارند. بعضا مافیای زباله به جای پول به کودکان کار مواد مخدر می‌دهند.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های جمع آوری زباله خشک ایجاد شده است و صدا سیما باید براساس قانون فرهنگ سازی کند.

محمدی تصریح کرد: قبلا ساعت ۹ شب زباله ها در مخازن قرار داده می‌شد، باید این فرهنگ که مردم زباله را در ساعت۹ شب در مخازن بگذارند،احیا شود. ضمن اینکه تولید زباله هایی مثل پلاستیک هم نسبت به قبل چند برابر شده است و لازم است در این مورد هم فرهنگ سازی شود. به عنوان مثال در گذشته مردم از زنبیل برای خرید نان استفاده می‌کردند، اما حالا از نایلون استفاده می‌شود.

وی در پایان با پرداختن به استفاده از ظرفیت بانوان در اجرای طرح نوماند، گفت: دفن زباله هزینه بسیاری دارد. البته تا پایان اسفند در مورد قرارداد زباله سوز  به امید خدا به توافق می‌رسیم‌.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021