امید روز

۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۰۶:۴۲

خاورمیانه بر لبه جنگ و صلح

سه سرباز آمریکایی در حمله پهپادی به پایگاه نظامی آمریکا در خاک اردن موسوم به برج ۲۲ کشته شدند و ده‌ها نفر دیگر نیز دچار آسیب دیدگی شدند. جو بایدن در همان ابتدا این حمله را به گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران نسبت داد.

با این وجود ایران روز دوشنبه هر گونه دست داشتن در این حملات را رد کرد اما مقاومت اسلامی در عراق در ادامه تلاش‌هایش  برای بیرون راندن نیروهای آمریکایی از عراق و سوریه که در جریان جنگ اسرائیل و حماس نیز شدت بیشتری به خود گرفته است، مسئولیت چند حمله در روز یکشنبه را بر عهده گرفته است که شاید بی ارتباط با تلفات آمریکا در اردن نباشد.

این جدی‌ترین حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس یعنی از هفتم اکتبر تا به امروز است.

همچنین این اولین حمله به نیروهای آمریکایی در داخل خاک اردن است و به معنی گشایش یک جبهه جدید برای افزایش تنش‌های منطقه است.

مهم‌تر از همه این است که این حمله، در بستر جنگ در باریکه غزه صورت می‌گیرد و تشدید تنش‌ها و درگیری‌های منطقه‌ای از جمله حمله حوثی‌ها به کشتی‌های عبوری از دریای سرخ را بیشتر می‌کند.

سخنگوی دولت اردن ‌ابتدا مدعی شد که حمله به مقر آمریکایی در اردن نبوده بلکه پایگاه تنف در سوریه هدف قرار گرفته است.

این سخنگو بعدا اظهارات خود را پس گرفت و اذعان کرد که حمله در مرز اردن و سوریه رخ داده است. وی همچنین این حمله را محکوم کرد و گفت که سربازان آمریکایی در راستای حفاظت از مرزها و مبارزه با تروریسم به اردن کمک می‌کنند.

پاسگاه مرزی معروف به برج ۲۲ در یک مکان راهبردی مهم در داخل خاک اردن و در شمال شرقی‌ترین نقطه این کشور در تقاطع مرزی با عراق و سوریه واقع شده است.

جاناتان لرد، یکی از مقام‌های سابق وزارت دفاع آمریکا در این زمینه می‌گوید که «این منطقه کلیدی در نزدیکی مناطقی است که یک گروه شبه نظامی طرفدار ایران موسوم به «کتائب حزب الله» آنجا را تحت کنترل دارد.

اطلاعات کمی در مورد این پایگاه وجود دارد. موقعیت آن نزدیک «پادگان تنف» است که تعداد کمی از نیروهای آمریکایی را در آن سوی مرز سوریه در خود جای داده است.

از زمان آغاز درگیری‌های سوریه در سال ۲۰۱۱، واشنگتن صدها میلیون دلار برای کمک به اردن هزینه کرده است تا یک سیستم نظارتی دقیق، معروف به برنامه امنیت مرزی برای جلوگیری از نفوذ شبه نظامیان از سوریه و عراق ایجاد کند.

پادشاهی اردن صدها مستشار آمریکایی دارد و یکی از معدود متحدان منطقه‌ای است که در طول سال تمرینات نظامی گسترده‌ای را با نیروهای آمریکایی برگزار می‌کند.

با این وجود، دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تهران در حمله ای که منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی در شمال شرقی اردن شد، دخالتی نداشته است.

آمده است: «ایران هیچ ارتباطی با این حملات ندارد و درگیری میان ارتش ایالات متحده آمریکا و گروه‌های مقاومت در منطقه است که به‌صورت رفت و برگشت با هم مقابله به مثل می‌کنند.»

در موضع‌گیری مشابه یک مقام تهران در دفتر نمایندگی سازمان ملل در نیویورک هم دست داشتن ایران در حمله به نیروهای آمریکایی را رد کرده است. یکی از سخنگویان نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل در این رابطه به نشریه وال استریت ژورنال تاکید کرد که تهران هیچ ارتباطی با این حملات نداشته است.

پس از این حمله جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که برای حضور در یک برنامه انتخاباتی در کارولینای جنوبی حضور دارد تاکید کرد که واشنگتن به این حملات پاسخ خواهد داد. او همچنین گفت: «دیشب روز سختی در خاورمیانه داشتیم. ما سه سرباز شجاع را در حمله به یکی از پایگاه‌های خود از دست دادیم.»

وزیر دفاع آمریکا نیز تاکید کرده که ایالات متحده به این حمله در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهد داد.

همزمان چهره‌های جمهوری‌خواه با فشار به جو بایدن از دولت آمریکا خواسته‌اند به طور قاطعانه به این حمله پاسخ دهند. در این میان برخی سناتورها مانند لیندسی گراهام و جان کورنین هم خواستار حمله نظامی به ایران شده‌اند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پس از حمله یکشنبه به پایگاه آمریکا در اردن، فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام اعلام کرد که تعداد مجروحان این عملیات به ۳۴ نفر رسیده است. در بیانیه سنتکام آمده است: «در حمله یک پهپاد انتحاری به پایگاهی در شمال شرق اردن در نزدیکی مرز سوریه سه سرباز آمریکایی کشته و ۳۴ نفر نیز مجروح شدند.»

سنتکام اضافه کرده که هشت نفر از مجروحان این حمله که به مراقبت‌های سطح بالاتر نیاز داشتند به خارج از اردن منتقل شدند اما وضعیت آنها پایدار است.

این حمله مرگبار علیه نیروهای آمریکایی نخستین حمله از زمان آغاز جنگ حماس و اسرائیل است که به کشته شدن سربازان آمریکا منجر می‌شود و بحران در منطقه را به شکل نگران‌کننده ‌ای تشدید می‌کند.

برحانی که خاورمیانه را بر لبه جنگ و صلح قرار داده است. وضعیتی که از یک سو امیدها را برای پایان جنگ در غزه بیشتر کرده و از یک سو هر لحظه احتمال وقوع جنگی بزرگ تر را ممکن کرده است./آرمان امروز

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021