امید روز

۱۴۰۳-۰۳-۲۵ ۰۹:۴۰

ترور سردار بلندپایه سپاه سایه جنگ در منطقه خاورمیانه را گسترده می‌کند؟

محور مقاومت و نیروهای رژیم اسرائیل در شمال سرزمین‌های اشغالی دست به تبادل آتش زدند، گزاره‌ای که نگرانی‌ها از گسترش جنگ در خاورمیانه و سرایت احتمالی درگیری‌ها به لبنان و سوریه را افزایش داده است. ساناز  نفیسی- محور مقاومت و نیروهای رژیم اسراییل در شمال سرزمین‌های اشغالی دست به تبادل آتش زدند، گزاره‌ای که نگرانی‌ها از گسترش جنگ در خاورمیانه و سرایت احتمالی درگیری‌ها به لبنان و سوریه را افزایش داده است.

به گزارش اعتماد، وال استریت ژورنال با انتشار گزارشی ادعایی و به نقل از ارتش رژیم اسراییل مدعی تبادل آتش میان حزب‌الله لبنان و اسراییل شد و در ادامه ادعا کرد که یکی از گروه‌های مقاومت در عراق مسوولیت حمله هواپیمای بدون سرنشین به مواضع اسراییل را عهده‌دار شده، پهپادی که این رژیم مدعی است آن را بر فراز بلندی‌های جولان رهگیری کرده است.

هراس از گشوده شدن جبهه شمال!

به ادعای این نشریه، افزایش تنش‌ها پس از آن صورت گرفت که رژیم اسراییل در یک حمله هوایی در سوریه، شهید رضی موسوی، یکی از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را ترور کرد و به شهادت رساند. وال استریت ژورنال مدعی است که این ترور کور توسط اسراییل اجرایی شده هر چند این رژیم

به واسطه پیامدهای سنگین چنین ماجراجویی، مسوولیت آن را برعهده نگرفته است. مقام‌های رسمی و بلندپایه ایران اعلام کرده‌اند که این ترور کور بی‌پاسخ نخواهد ماند. به ادعای وال استریت ژورنال، تشدید خشونت‌ها در امتداد مرزهای شمالی اسراییل به این نگرانی دامن زده که جنگ اسراییل با حماس در غزه می‌تواند به یک رویارویی همه‌جانبه با حزب‌الله لبنان و طیفی از اعضای محور مقاومت که از حامیان ایران هستند در سراسر منطقه تبدیل شود. اسراییل و حزب‌الله از زمان حمله حماس در ۷ اکتبر تا به امروز تبادل آتش داشته‌اند، اما به ادعای وال‌استریت ژورنال، به واسطه فشارهای بین‌المللی، ازجمله تلاش‌های دولت بایدن، فعلا رویارویی مستقیم اتفاق نیفتاده است. گروهی از تحلیلگران مدعی‌اند که رویارویی تمام عیار بین اسراییل و حزب‌الله می‌تواند برای هر دو طرف پرهزینه باشد. حزب‌الله با ده‌ها هزار جنگجوی آزمایش شده و زرادخانه موشک پیشرفته زنگ خطر جدی را برای رژیم اسراییل به صدا در آورده است. از همین رو مهار تنش و درگیری‌ها بین اسراییل، حزب‌الله و سایر اعضای محور مقاومت، یکی از اهداف دیپلماتیک اصلی دولت بایدن و دیگر دولت‌های غربی در طول جنگ جاری است. وال استریت ژورنال مدعی است که دولت بایدن توانسته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل را متقاعد کند تا فکر حمله پیشگیرانه علیه مواضع حزب‌الله را کنار بگذارد. با این حال، برخی از مقام‌های ناشناس مدعی شده‌اند که علی‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک دولت بایدن و متحدان ایالات‌متحده جهت مهار تنش‌ها، رهبران اسراییل برای هرگونه ماجراجویی پرهزینه بی‌تاب شده‌اند.

بنی گانتز، یکی از اعضای ارشد کابینه جنگی اسراییل، روز چهارشنبه مدعی شد: «کرنومتر برای راه‌حل دیپلماتیک در حال اتمام است. اگر جهان به حملات (ادعایی) از جانب حزب‌الله به شمال سرزمین‌های اشغالی پایان ندهد، ارتش اسراییل این کار را انجام خواهد داد.» همزمان دانیل هاگاری سخنگوی ارتش اسراییل نیز ادعا کرد که این رژیم در حال پاسخ به آتش حزب‌الله است. درگیری‌های آرام در مرز سرزمین‌های اشغالی و لبنان به موازات تهاجم اسراییل به حماس در غزه در جریان است، این در حالی است که به ادعای وال‌استریت ژورنال، اعضای محور مقاومت، در سراسر منطقه، کنار حماس ایستاده‌اند، از جمله انصار‌الله یمن، که کشتی‌های تجاری به مقصد اسراییل را در دریای سرخ هدف حملات خود قرار داده و مسیر حیاتی کشتیرانی جهانی را از کار انداخته‌ است.

هزینه‌های چک سفید واشنگتن به اسراییل

افزایش تلفات غیرنظامیانان فلسطینی در جنگ اسراییل با حماس، درخواست‌ها در امریکا برای اعمال محدودیت علیه رژیم اسراییل را افزایش داده است. سناتور برنی سندرز در سخنرانی خود گفت: «حقیقت این است که اگر پرسیدن به خوبی کار می‌کرد، ما در موقعیت امروزی قرار نمی‌گرفتیم. ایالات متحده برای سال‌های متمادی مبالغ قابل‌توجهی را دراختیار اسراییل قرار داده اما امروز باید این چک سفید امضا پس گرفته شود.» سندرز در ادامه گفت: «ایالات متحده اغلب از کمک نظامی به عنوان راهی برای دستیابی به اهداف سیاستی خود استفاده کرده؛ برای تشویق اسراییل به پذیرش صلح یا کمک به بازدارندگی مخالفان امریکا در خاورمیانه، اما این تلاش‌ها همیشه طبق برنامه‌ریزی عمل نکرده‌اند.»

ناظران می‌گویند، اسراییل در موقعیتی دشوار قرار دارد، با دشمنانی که خواهان ریشه‌کنی این بازیگر هستند. حمله حماس در ۷ اکتبر بار دیگر این واقعیت را نشان داد. رییس‌جمهوری امریکا که مدعی است شرایط را درک می‌کند، این توان را دارد تا با جلب افکار عمومی اسراییل، رد خواسته‌های امریکا برای نخست‌وزیر اسراییل را از منظر سیاسی پرهزینه کند. به ادعای این گروه، عکس چنین گزاره‌ای نیز صادق است: نخست‌وزیر اسراییل ممکن است رویاروی بایدن ایستاده و بگوید که او معادلات منطقه را درک نمی‌کند. نتانیاهو شاید از این طریق بتواند به لحاظ سیاسی برد داشته باشد. از رونالد ریگان، رییس‌جمهوری اسبق امریکا تا جو بایدن، همه روسای جمهور ایالات‌متحده به دنبال همکاری استراتژیک با اسراییل بوده‌اند. البته همدلی سیاسی و تاریخی نقشی کلیدی در این حمایت ایفا کرده، اما این واقعیت نیز وجود دارد که این رابطه به نفع اسراییل نیست، بلکه در خدمت منافع ژئوپلیتیکی امریکا است و به صنعت دفاعی ایالات‌متحده کمک بسیاری کرده است. اسراییل فناوری‌های نظامی جدید را توسعه داده و به اشتراک گذاشته است. ایالات‌متحده جنگنده‌های نظامی خود را در اسراییل مستقر کرده تا قدرت (ادعایی) خود را در خاورمیانه نشان دهد، همزمان به گفته کارشناسان، دو بازیگر اطلاعات مشترکی دارند، زیرا نیروهایی که اسراییل را تهدید می‌کنند معمولا برای ایالات‌متحده نیز تهدید هستند.

بایدن و معمای غزه

بایدن اولین رییس‌جمهور امریکا است که در زمان جنگ از سرزمین‌های اشغالی بازدید، از هدف اسراییل در غزه حمایت و بارها آتش‌بس‌هایی را که توسط جامعه بین‌الملل حمایت می‌شوند را رد کرده است.

با این حال امروز بایدن به واسطه فشارهای اعمال شده در داخل امریکا و جهان تلاش دارد تا از اعتبار سیاسی‌اش نزد رهبران اسراییلی استفاده کند، گشایش کریدورهای بشردوستانه و مناطق امن در غزه، تنظیم هدف‌گیری نظامی برای محدود کردن تلفات غیرنظامیان و آن‌گونه که وال استریت ژورنال مدعی است جلوگیری از حمله پیشگیرانه اسراییل به حزب‌الله لبنان، بخشی از تلاش‌های ساکن کنونی کاخ سفید است. در همین راستا برخی تحلیلگران در گفت‌وگوی اختصاصی با وال استریت ژورنال مدعی شده‌اند که در شرایط کنونی رهبران اسراییل در برابر خواست ایالات‌متحده جهت بازدارندگی مقاومت می‌کنند. همان‌گونه که یکی از مقام‌های ارشد این رژیم مدعی است، حتی اگر ایالات‌متحده به حمایت بی‌قید و شرط خود از اسراییل پایان دهد، این بازیگر با هر اهرمی که دراختیار دارد به این جنگ ادامه می‌دهد، چرا‌که فعلا افکار عمومی اسراییلی‌ها خواهان تداوم جنگ است، اما در درازمدت، رهبران واشنگتن این توان را دارند با تکیه بر اعتباری که نزد اسراییلی‌ها به دست آورده‌اند، میان منافع خود و اسراییل تعادلی که امروز از میان رفته را دوباره بازگردانند. در چنین شرایطی هر کدام از چهره‌های اسراییلی خواه نتانیاهو یا هر نخست‌وزیر دیگری اگر بخواهند در برابر خواست واشنگتن قرار بگیرند باید بهای مقاومت در برابر اولویت دولت امریکا را بپردازند. به ادعای تحلیلگران، واشنگتن این توان را دارد تا با توسل به اهرم‌های استراتژیک خود، اولویت‌های ادعایی اسراییل در ارتباط با جنگ غزه را در راستای منافعش بازتعریف کند./اعتماد

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو