امید روز

۱۴۰۳-۰۱-۳۱ ۲۱:۱۱

از داور کویتی پوزش بخواهید

یکی از حواشی بازی ایران و قطر، انتخاب قاضی کویتی برای این مسابقه بود. بعد از آنکه کنفدراسیون فوتبال آسیا اسم احمد العلی را برای سوت زدن این بازی اعلام کرد، اطرافیان تیم ملی اعتراض زیادی به این داستان کردند.

تجربه کم و سوابق نه چندان مشخص العلی از یکسو و عرب‌زبان بودن او از سوی دیگر باعث ایجاد این ذهنیت شده بود که شاید این چهره از پس قضاوت نیمه‌نهایی بر نیاید و این موضوع به ضرر ایران تمام شود. حتی امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی کشورمان هم در نشست خبری پیش از بازی تلویحا به چنین انتخابی اعتراض کرد. آنچه، اما در زمین مسابقه رخ داد، به کلی متفاوت بود. شاید امروز بتوان گفت تصمیمات احمد العلی طوری بود که انگار یک داور ایرانی در ایران برای تیم ایران سوت می‌زد!

نقطه‌عطف قضاوت داور کویتی در این مسابقه به پنالتی عجیبی مربوط می‌شود که اوایل نیمه دوم به سود ایران اعلام کرد. در شرایطی که مدافع قطری روی شوت بازیکن ایران از فاصله بسیار نزدیک به‌طور غیر ارادی دستش را جلوی صورتش گرفته بود، داور برخورد توپ با دست را پنالتی تشخیص داد و کمک کرد ایران در زمانی ارزشمند و مهم گل مساوی را به ثمر برساند. این صحنه آن‌قدر پنالتی نبود که علیرضا فغانی هم بعد از مسابقه به صراحت اشتباه قاضی کویتی را گوشزد کرد.

علاوه بر او کارشناسان داوری دیگری از جمله حسین عسگری، محمدرضا ابوالفضلی، ابراهیم میرزابیگی، بابک وسیله‌بر، مهدی عالیقدر و… هم تصمیم احمد العلی را اشتباه دانستند. حالا شما فرض کنید همین پنالتی به اشتباه به سود قطر اعلام می‌شد؛ ما چه می‌کردیم؟ در نهایت داور مسابقه در نیمه دوم چیزی حدود ۱۶ دقیقه وقت تلف‌شده هم گرفت، اما ایران به گل سوم نرسید. شاید امروز از نظر اخلاقی لازم باشد بعضی‌ها بابت پیش‌داوری‌های‌شان در مورد این داور عذرخواهی کنند!

منبع: دنیای اقتصاد
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو