امید روز

۱۴۰۳-۰۱-۲۵ ۲۰:۳۴

بهترین شهرهای ایران برای کسب و کار و زندگی

تهران اشتغال‌زاترین شهر ایران است؛ در واقع پایتخت نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند و بخش عمده‌ای از تولیدات صنعتی کشور به این شهر اختصاص دارد. تهران که بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایران و سومین شهر پرجمعیت خاورمیانه است، به‌ عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی و صنعتی ایران شناخته می‌شود.

از گذشته‌ها تا به امروز، رشد و توسعه اقتصادی مورد توجه اقتصاددانان بوده است. اقتصاددانان عوامل مختلفی جهت توسعه اقتصادی یک کشور را مطرح کرده‌اند. شهرنشینی در کشور ما حدود ۷۵ درصد از فرمت جهانی بالاتر است و این مساله باعث شده تا بخش عمده‌ای از تولید اقتصادی نیز در همین شهر‌ها صورت بگیرد. در سالنامه آماری آمده، تهران از نظر شاخص‌های رقابت‌پذیر اقتصادی در طبقه کاملاً برخوردار قرار داد. بعد از تهران شهر‌های اهواز و اصفهان در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. همچنین شهر‌های مشهد، شیراز، ساری و تبریز جزو شهر‌های نسبتاً برخوردار هستند. با وجود اینکه تهران را از همه جهات می‌توان بهترین و اقتصادی‌ترین شهر ایران دانست، اما این شهر از آلوده‌ترین آب و هوا و همچنین شلوغی فراوان برخوردار است که همین امر زندگی را برای ساکنین آن، با مشکل توام کرده است.

وضعیت اشتغال زایی

در یک نگاه کلی وضعیت اشتغال در بخش‌های غربی و جنوبی کشور بحرانی جدی دارند. البته وضعیت اشتغال در خوزستان به دلیل وجود نفت و اشتغال‌زایی حاصل از آن، نسبتاً مناسب‌تر است. در قسمت‌های مرکزی کشور شامل استان‌های یزد، کرمان و خراسان جنوبی اوضاع اشتغال بهتر از بخش‌های غربی و جنوبی است و هر چه به سمت شمال غرب حرکت می‌کنیم وضعیت اشتغال رو به بهبود می‌رود.

بهترین وضعیت اشتغال در کشورمان مربوط به دو استان تهران و مرکزی است. نرخ بیکاری این دو استان از متوسط کشوری ۳.۵ واحد درصد کمتر و معادل ۷.۲ درصد است. پس از این دو استان، یزد و کرمان با نرخ بیکاری به ترتیب ۷.۳ و ۷.۴ درصدی، بهترین وضعیت نرخ اشتغال را از خود نشان داده‌اند.

بهترین شهر ایران از لحاظ هزینه زندگی

هزینه زندگی جزو موارد بسیار مهمی است که در انتخاب بهترین شهر ایران برای زندگی باید به آن توجه داشته باشید. هزینه زندگی در شهر‌های مختلف به عوامل متفاوتی بستگی دارد. شما باید هزینه خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش، امکانات شهری و حمل و نقل را در نظر بگیرید که هزینه مسکن و خوراک جزء مهم ترین‌ها است.

طبق آخرین تحقیقاتی که انجام شده، ارزان‌ترین استان‌ها از لحاظ قیمت مسکن به ترتیب استان کهگیلویه و بویر احمد و بعد استان یزد است و از لحاظ دیگر هزینه‌های زندگی به غیر از مسکن، هزینه این شهر‌ها با تهران و دیگر شهر‌های گران، خیلی تفاوتی ندارد./اقتصاد۲۴

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو