امید روز

۱۴۰۳-۰۱-۲۴ ۲۳:۵۶

۲۱۱ شیء تاریخی ایران در چین

به گزارش امید روز: حدود سه هفته پیش، عزت‌الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در حیاط دولت به خبرنگاران اطلاع داد که مصوبه هیأت دولت برای خروج ۲۱۱ شیء تاریخی ارزشمند به دنبال تفاهم‌نامه با چین برای نمایش در نمایشگاه شکوه ایران باستان در پکن به مدت شش ماه صادر شده است. او گفت که وجود اشیاء تاریخی ما و توضیحاتی که کارشناسان در آنجا می‌دهند، می‌تواند نقش بزرگی در اشاعه تمدن و میراث فرهنگی کشورمان داشته باشد. ضرغامی این اشاره را هم داشت که چین هم متقابلا نمایشگاهی از آثار تاریخی خود را در ایران برگزار خواهد کرد.

یک روز پس از اعلام این خبر، علی دارابی ـ قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی ـ در دیداری با لی چون ـ قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری و رئیس اداره ملی میراث فرهنگی چین ـ گفت که در نمایشگاه «شکوه ایران باستان» قرار است ۲۱۶ اثر از تاریخ ۳هزار سال پیش ایران از یازدهم ژانویه (۲۱ دی‌ماه) در موزه پکن نمایش داده شود.

لی چون، قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری هم در آن دیدار از برگزاری نمایشگاه آثار تمدنی ایران در شهر ممنوعه پکن تشکر کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه، مهمترین روش آموزش برای معرفی تمدن یک کشور و شناسایی میان ملت‌هاست. تمام تلاشمان حفظ ۲۱۶ اثر تاریخی ایران است که قرار است در شهر پکن و سایر شهرهای چین به نمایش درآید. همکاری خوبی برای نگهداری آثار خواهیم داشت.

«چون» همچنین به ۶۶۶۵ موزه‌ای که در این کشور وجود دارد، ‌اشاره کرد و گفت: برپایی نمایشگاه شکوه ایران باستان آغاز خوبی است تا بتوانیم آثار تاریخی موزه ایران را در موزه‌های چین به نمایش بگذاریم تا چینی‌ها با تمدن کهن ایران آشنا شوند و متقابلا آثار چین در موزه‌های ایران به نمایش گذاشته شود و مردم ایران با فرهنگ مردم چین آشنا شوند.

در نمایشگاه «شکوه ایران باستان» قرار است ۲۱۱ شیء تاریخی با قدمتی از دوره آهن تا صفوی ـ بیش از ۳ هزار سال ـ به همراه ۵ شیء بازآفرینی‌شده (مولاژ) به نمایش گذاشته شود. جام زرین مارلیک با نقش اسب شاخدار، آجر لعابدار قلایچی با نقش جانور، پارچ دسته‌دار نقره‌ای همدان، تکوک زرین همدان به شکل سر شیر، جلو تنه شیر تخت جمشید از جنس لاجورد، سرمجسمه تخت جمشید از خمیر آبی، نیم‌تنه انسانی گچی از فارس حاجی‌آباد، کاسه شیشه‌ای ساسانی از دیلمان گیلان، بشقاب نقره‌ای ساسانی و بشقاب پایه‌دار نقره‌ای ساسانی با نقش سوارکار از جمله آثاری هستند که گفته شده قرار است در چین به نمایش گذاشته شوند.

۲۱۱ شیء تاریخی ایران در چین

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز انگیزه برپایی چنین نمایشگاهی را در راستای وظایف خود برای معرفی شایسته تاریخ و فرهنگ ایران به سایر ملل و فرهنگ‌ها و ترغیب و تشویق گردشگران چینی برای سفر به ایران با توجه به تاثیر برگزاری نمایشگاه‌ها بر جذب گردشگران خارجی اعلام کرده است.

این نمایشگاه که از روز پنجشنبه ۲۱ دی‌ماه در کاخ موزه پکن (شهر ممنوعه) به مدت سه ماه برپا می‌شود، با مشارکت موزه ملی ایران بوده و قرار است در مراسم افتتاحیه آن علی دارابی ـ معاون میراث ‌فرهنگی ـ، هادی میرزایی ـ مدیرکل موزه‌ها ـ و جبرئیل نوکنده ـ رییس‌ کل موزه ملی ایران ـ حضور داشته باشند.

هادی میرزایی ـ‌ مدیر اداره‌کل موزه‌ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ پیش‌تر گفته بود تمام هزینه‌های مربوط به این نمایشگاه از آماده‌سازی اشیاء تا بسته‌بندی، حمل و نقل و اعزام امنای اموال فرهنگی ـ تاریخی موزه ملی ایران و نمایندگان ایران برای حضور در افتتاحیه نمایشگاه با چین بوده است.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو