امید روز

۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۰۸:۰۴

طرح رنگ‌بندی گواهی‌نامه

پنج رنگ طلایی، نقره‌ای، سفید، نارنجی و قرمز برای رنگ‌بندی گواهی‌نامه‌ها در نظر گرفته شده است. این رنگ‌ها هستند که نشان می‌دهند رانندگی یک فرد چگونه است. در ابتدا گواهی‌نامه تمامی افراد سفید رنگ است و بعد از مدتی که افراد رانندگی کردند و مرتکب تخلف شدند یا اینکه رانندگی بدون خطر و تخلف داشتند رنگ گواهی‌نامه افراد به نقره‌ای و طلایی ارتقا یا به نارنجی و قرمز تنزل پیدا می‌کند.

اصغر سلیمی، سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی درباره رنگ‌بندی گواهی‌نامه گفت: طبقه‌بندی گواهی‌نامه در اکثر کشور‌های پیشرفته دنیا وجود دارد و حتی گواهی‌نامه‌های عادی هم طبقه‌بندی دارند یعنی این‌طور نیست که هر کسی که گواهی‌نامه بگیرد بتواند در همه جاده‌ها رانندگی کند.

وی ادامه داد: این قانون را گذاشتند که هر کسی که گواهی‌نامه دارد در یک جاده با یک سرعت برود و بعد از یکی دو سال می‌تواند این امر را ارتقا دهد و در جاده‌های مختلف رانندگی کند و ما هم باید به این سمت برویم.

نماینده مردم سمیرم در مجلس بیان کرد: ما در بحث رانندگی مشکل داریم و خیلی‌ها که تجربه رانندگی ندارند به جاده‌های بزرگ و شلوغ می‌روند و هم جان خود و هم جان دیگران را به خطر می‌اندازند لذا امیدوارم طرح رنگ‌بندی گواهی‌نامه با کارشناسی بهتری انجام شود و مردم بتوانند از آن استفاده کنند و خطرات جانی و مالی که در جاده‌ها اتفاق می‌افتد، کمتر شود.

سلیمی اظهار کرد: قوانینی که برای افرادی که به‌تازگی گواهی‌نامه گرفتند مثل اینکه تا یک سال در نیمه‌شب اجازه رانندگی ندارند و یا نمی‌توانند در اتوبان رانندگی کنند به‌درستی اجرا نمی‌شود مثلا کامیون‌ها نباید به خط سرعت بیایند، اما هم کامیون‌ها، هم اتوبوس‌ها و هم کشنده‌ها به‌جای اینکه در خط آهسته‌رو حرکت کنند بدون هیچ ترسی در خط سرعت حرکت می‌کنند لذا قوانین بازدارنده نیست و یا اینکه یک نفر در سال اول گرفتن گواهی‌نامه در اتوبان جریمه شده است را ندیدیم.

باید در رسانه‌ها فرهنگ‌سازی کنیم و قوانین رعایت شود، چون رانندگانی که توانایی رانندگی در جاده‌ها را دارند قوانین را رعایت نمی‌کنند و این باعث شده نیروی انتظامی طرح رنگ‌بندی گواهی‌نامه‌ها را انجام دهد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام کرده است: پنج رنگ طلایی، نقره‌ای، سفید، نارنجی و قرمز برای رنگ‌بندی گواهی‌نامه‌ها در نظر گرفته شده است. این رنگ‌ها هستند که نشان می‌دهند رانندگی یک فرد چگونه است.

وی ادامه داد: در ابتدا گواهی‌نامه تمامی افراد سفید رنگ است و بعد از مدتی که افراد رانندگی کردند و مرتکب تخلف شدند یا اینکه رانندگی بدون خطر و تخلف داشتند رنگ گواهی‌نامه افراد به نقره‌ای و طلایی ارتقا یا به نارنجی و قرمز تنزل پیدا می‌کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اظهار کرد: افرادی که در مدت ضبط گواهی‌نامه اقدام به رانندگی کنند به مرجع قضایی معرفی و به مجازات مقرر برای رانندگی بدون گواهی‌نامه محکوم می‌شوند./باشگاه خبرنگاران جوان

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021