امید روز

۱۴۰۳-۰۳-۲۵ ۰۹:۰۵

گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی

نحوه گرفتن سوء پیشینه آنلاین

سوء پیشینه در لغت به معنای بدی پیشینه یا سابقه است و در صورتی که فرد مرتکب برخی از جرایم شده و حکم محکومیت قطعی دریافت کرده باشد ، در سابقه او ثبت می شود که این جرایم را قانون مجازات اسلامی مشخص کرده است. داشتن سوء پیشینه آثاری به دنبال دارد من جمله این که مانع از استخدام فرد در دستگاه های دولتی می شود.

از افراد در طول زندگی به دلایل مختلف گواهی سو پیشینه درخواست می شود ، مخصوصاً در مواقع استخدام ، کارفرما و مخصوصا دستگاه های اجرایی و مراکز دولتی و مانند این ها از فرد داوطلب در هنگام گزینش ، این گواهی را درخواست می کنند. در گذشته این گواهی تنها از طریق مراجعه حضوری به پلیس +۱۰ قابل دریافت بود اما این رویه تغییر کرده است.

به همین دلیل در این مقاله ضمن تعریف گواهی عدم سوء پیشینه به این پرسش ها پاسخ می دهیم که آیا امکان گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه به صورت اینترنتی  و بدون مراجعه حضوری وجود دارد یا خیر و همچنین به مراحل و نحوه دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی خواهیم پرداخت و در آخر به این که چه جرایمی موجب سو سابقه می شود ، اشاره ای خواهیم داشت.

آیا گرفتن عدم سوء پیشینه آنلاین امکان پذیر است ؟

برای پاسخ به این سوال که آیا گرفتن عدم سوء پیشینه آنلاین امکان پذیر است یا خیر ، باید ابتدا گواهی عدم سوء پیشینه یا سو سابقه را تعریف کرد . گواهی عدم سوء پیشینه گواهی است که سابقه و پیشینه کیفری افراد ، در صورتی که مرتکب برخی از جرایم مشخص شده در قانون شده باشند و حکم محکومیت قطعی دریافت کرده باشند ، در آن درج می شود .

این گواهی قبلا از سوی دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس + ۱۰ صادر می گردید که به تازگی امکان امکان صدور و دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت اینترنتی و آنلاین فراهم شده است و کسانی که متقاضی گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی هستند ، با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیک قضایی ( سامانه ثنا ) می توانند درخواست خود را ثبت کنند . همچنین امکان پیگیری این درخواست در سامانه پیگیری گواهی عدم سوء پیشینه وجود دارد.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو