امید روز

۱۴۰۳-۰۵-۰۳ ۱۶:۴۷

پیش‌بینی بورس یکشنبه ۱ بهمن ۱۴۰۲

اقتصاد نیوز نوشت: در روز جاری فرمول جدید خوراک (میعانات و نفت خام) و فرآورده‌های نفتی تحویلی از سوی وزارت نفت ابلاغ شد و این ابلاغیه از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان سال ۱۴۰۴ را شامل می‌شود.

پیش بینی بورس فردا

در جریان معاملات روز جاری شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران زمستان سختی را شروع کرد. بازار بورس اوراق بهادار تهران با پایان دادند به اولین ماه زمستانی نه چندان خوب خود به استقبال دومین ماه از زمستانی می‌رود که با مصوبه‌ای جدید نقشه بازار سرخ رنگ‌تر شد.

شاخص کل روز جاری را با افت ۱۹ هزار واحدی تمام کرد و بازار با ارزش معاملاتی ۵۳۰۰ میلیارد تومانی کار را به پایان برد تا بحث داغ نرخ فرمول ابلاغی از سوی وزارت نفت نقل مجلس و محافل بورسی امروز باشد.

به گفته فعالان و کارشناسان بازار سرمایه در مصوبه جدید نرخ فروش بنزین تغییر کرده که می‌تواند بر اساس گرید بنزین هر پالایشگاه و ترکیب وزنی آن در سبد فروش (تولید) کاهنده سود باشد.

این طور که گفته می‌شود در این ابلاغیه نرخ فروش بنزین که قبلاً بر مبنای نرخ فوب سنگاپور بود به فوب خلیج فارس تغییر کرده است. که این نرخ در ۲ سال اخیر به طور میانگین ۴.۳ دلار کمتر از نرخ سنگاپور بوده است.

اتفاقی که در اردیبهشت ماه سال جاری با نرخ خوراک پتروشیمی‌ها برای بازار رخ داد حالا با فرمول خوراک پالایشی‌ها در حال تکمیل‌تر شدن است. تا جان بازار سرمایه زیر این ابلاغیه‌ها و مصوبه‌ها گرفته شود. و با تکرار دیر هنگام اطلاع رسانی چرا که تاریخ نامه منتشر شده در فضای مجازی ۲۳ دی ماه سال جاری را نشان می‌دهد.

خبر دیگری که در چند روز پایانی هفته در بین بازار دست به دست می‌شد موضوع ۱۲۰ هزار خودرویی بود که رییس جمهور با عرضه آن به قیمتی نزدیک به حاشیه بازار مخالفت کرد. موضوعی که با جهش قیمتی خودروهایی همچون پارس و تارا در بازار مواجه شد.

اما دیگر خبری که به عنوان داغ‌ترین خبرهای روزی‌های جاری دست به دست موضوع مالیات بر انتقال کارت به کارت در حساب‌های تجاری است. این در حالی است که برخی فروشنده‌ها تصور می‌کردند واریزی‌های کارت به کارت به حساب تجاری مبنای محاسبه مالیات نیست، سازمان امور مالیاتی تمامی واریزی‌ها به حساب‌های تجاری را به عنوان فروش اعلام کرده است.

در بازار امروز نمادهای تاپیکو، شستا، شتران و شبندر جر نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران داشتند.

گروه خودرویی ۳۸۵ میلیارد تومان و گروه شیمیایی و فلزات اساسی به کمی اغماض نزدیک به ۲۹۰ میلیارد تومان ارزش معاملات برای خود ثبت کرده‌اند و رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص دادند.

از سویی در ادامه خبرهای درگیری منطقه‌ای ایران وزیر خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی گفت: «پیام ما خطاب به همه از جمله ایران این است که لازم است با یکدیگر همکاری کنیم تا از تشدید تنش‌ها جلوگیری کنیم.»

فارس هم این‌طور نوشت که رویترز با استناد به رسانه‌های پاکستان گزارش داد دولت این کشور تصمیم گرفته به مناقشه با ایران پایان داده و روابط کامل دیپلماتیک با ایران را از سر بگیرد.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

در جریان معاملات روز جاری شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت همراه شد و شاخص برای رسید به اعداد و ارقام بالاتر جا مانده است.

البته خبر ابلاغیه جدید وزارت نفت آتشی بر روی نقشه بازار در روز جاری بود تا توان ادامه رشد از شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران گرفته شود. از طرف دیگر نیز خبر عدم عرضه ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو توسط خودروسازان به قیمت بازار کام سهام‌داران خودرو را تلخ کرد تا دولت بر این موضوع تاکید کند که قرار نیست خودرو را گران به دست مردم برساند بلکه قرار است گران‌تر عرضه کند. موضوعی که با افزایش قیمت خودروهایی همچون تارا و پژو پارس خود را در کف بازار نشان داد.

اتفاقات و حواشی سیاسی دیگر در منطقه خاورمیانه باز هم ترس را برای سرمایه گذاری در بازار افزایش می‌دهد و همه اینها با عدم تغییر شاخص کل در روزهای جاری ظن مهندسی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران را بیشتر می‌کند. رفتار نشان داده شده در نمودار شاخص کل بورس اوراق بهادار با واقعیت در حال جریان کاملاً متفاوت عمل می‌کند.

‫۵/۵ ‏‫(۵ نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021