امید روز

۱۴۰۳-۰۵-۰۳ ۱۶:۴۸

پیش‌بینی بورس فردا دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری با افت ۱۰ هزار واحدی همراه شد تا باز هم عدد شاخص کم و کم‌تر شود.
پیش بینی بورس فردا

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران عدد شاخص کل به رقم ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی رسید. عددی که در مرداد ماه ۱۳۹۹ به عنوان قله تاریخی بازار در نظر گرفته می‌شد حالا به عنوان یک سطح عذاب‌آور برای اهالی بازار سرمایه تبدیل شده است و شاید برای سال‌ها این عدد و محدوده در ذهن اهالی بازار سرمایه بماند و به عنوان عدد دهه ۱۴۰۰ ثبت شود.

شاخص کل با این افت ۱۰ هزار واحدی خود ارزش بازار خود را در ادامه روند‌های کاهشی به عدد ۷ هزار و ۲۹۴ میلیارد تومان رسانده است. محاسبه دلاری ارزش بازار بورس تهران با دلار آزاد و حتی با دلار بانک مرکزی اعداد و ارقام خیلی پایین را نشان می‌دهد. در حالی که خیلی از شرکت‌ها سودآوری خوبی را در گزارش ۹ ماهه خود منتشر کرده‌اند.

تاپیکو، فولاد، شپنا نماد‌هایی بودند که در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. ارزش معاملات نیز رقم ۴۷۰۰ میلیارد تومان ثبت شد تا بازهم عدد ارزش معاملات کمترین میزان را به خود بگیرد.

میانگین ارزش معاملات خرد در بازار بورس تهران برای بهمن ماه اعدادی کمتر از ۲۵۰۰ میلیارد تومان ثبت شده است.

گروه انبوه سازی تنها گروهی بود که عملا کرد خوبی را در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ از خود نشان داد. این گروه فارغ از حواشی و اتفاقات سیاسی و منطقه‌ای و وضعیت بازار، روند مثبتی را در نیمه دوم سال به خود گرفت و همچنین این گروه در طول این مدت گوی سبقت را از گروه خودرویی گرفت و جایگاه اول برترین ارزش معاملاتی را نیز از آن خود کرد.

انبوه سازی توانست روز جاری ارزش معاملاتی بیش از ۴۲۰ میلیارد تومانی را به خود بگیرد و در جایگاه اول قرار گرفت و همچنین گروه خودرویی با ارزش معاملاتی ۳۰۸ میلیارد تومانی و با فاصله معنا دار در جایگاه دوم قرار گرفت.

بر اساس دستور رئیس مرکز اطلاعات مالی کشور، ارائه خدمات کارت به کارت بیش از ۱۰ میلیارد ریال یا ۲۰۰ تراکنش دریافتی در ماه به اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی در تمامی کارت‌های بانکی متصل به کد ملی اشخاص مذکور ممنوع شد.

به نوشته دنیای اقتصاد پرداخت سود ۳۰ درصد در بانک‌ها از صبح چهارشنبه هفته گذشته در قالب «انتشار گواهی سپرده خاص» شروع شده بود و قرار بود به مدت یک هفته ادامه یابد تا با توجه به «انتظارات تورمی» در جامعه، بخشی از نقدینگی در این قالب، جذب شبکه‌بانکی شود به پایان رسید!

بانک مرکزی البته مجوز انتشار این اوراق را در حد ۲۸۰ همت تعیین کرده بود که به نظر می‌رسد، «با توجه به استقبال معنادار مردم از خرید اوراق برای دریافت سود سالانه ۳۰ درصد»، این حجم اوراق در فاصله زمانی کم‌تر از یک هفته، به فروش رسیده است.

بررسی تکنیالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری با افت بیش از ۱۰ هزار واحدی همراه شد تا عدد شاخص کل به رقم ۲.۱ میلیون واحدی برسد.

از منظر تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران سطوح حمایتی میانگین‌های ۵۵ روزه و ۲۰۰ روزه خود را از دست داد و این موضوع برای اهالی تکنیکالیست بازار سرمایه این سیگنال را دارد که شاخص کار سختی را برای روز‌ها و ماه‌های آینده در پیش خواهد داشت.

اندیکاتور Rsi نیز محدوده‌های فروش هیجانی را برای بازار مخابره می‌کند، اما در هر صورت افت شاخص کل پایین‌تر از این رقم همانطور که در تابستان سال جاری محدوده ۲.۲ میلیون واحدی را از دست و با مشکل مواجه شده در روز‌های آتی نیز این مشکل بیشتر خواهد شد. مگر اینکه تیم اقتصادی دولت باز هم بسته‌های ۱۰ تایی حمایتی را رو کنند تا بازار به واسطه آن برای سال ۱۴۰۳ امیدوارتر باشد./اقتصاد۲۴

‫۵/۵ ‏‫(۵ نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021