امید روز

۱۴۰۳-۰۱-۲۵ ۰۰:۱۰

وزیر اقتصاد:آذربایجان غربی جایگاه مهمی در حوزه تجارت بین الملل ایران دارد

آذربایجان غربی-نسرین معجنی،خبرنگارامید روز: وزیر اقتصاد گفت : آذربایجان غربی جایگاه مهمی در حوزه تجارت بین الملل ایران دارد

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفری که به استان داشت گفت: دولت با دستور رئیس‌جمهور و همراهی مجلس، مصمم به ساماندهی این وضعیت بوده و این امر را با قدرت پیگیری می کند.

سیداحسان خاندوزی  در آیین آغاز عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی سرو _ ارومیه، افزود: در گذشته هر روز فعالان اقتصادی با یک ابلاغیه غافلگیر می شدند و این مساله در برخی موارد به سلیقه دستگاه های اجرایی مرتبط بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: تمام تلاش دولت سیزدهم بر این بوده که در این حوزه، قاعده جایگزین سلیقه شده و همه چیز در نظام ضابطه مند و اطلاعات پیشینی یکسان اجرایی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به تاکید رئیس جمهور در این خصوص نیز اشاره کرده و افزود: مجلس شورای اسلامی قانون خوبی در این خصوص تصویب کرده و دولت نیز آیین نامه اجرایی این قانون را مصوب کرده که از هفته آینده اجرایی می شود.

خاندوزی همچنین اضافه کرد: این امر در جلوگیری از بخشنامه های یکباره دستگاه های اجرایی و به هم زدن نظم کار تجار، اتفاق مبارک و مهمی بوده و می توان نظام مقررات زدایی اقتصادی کشور را به قبل و بعد از این دوره تقسیم کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت در این خصوص محکم ایستاده و سعی می کند با اجرای این قانون، چشم انداز پیش بینی پذیری اقتصاد را در عمل محقق کند، افزود: دولت سیزدهم در سال جاری اقدامات ارزنده ای در این خصوص انجام داده و در ۱۰ ماهه امسال، میزان بخشنامه های حوزه تجاری کشور نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته نصف شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: باید کاری کنیم که در مقابل فشار و تحریم خارجی، بستری فراهم شود تا فعال اقتصادی ما از داخل دلگرم باشد و واژه تحریم داخلی را دیگر به کار نبرد.

خاندوزی همچنین افزود: اتفاق مهم دیگری که در راستای ارتقای شاخص های اقتصادی به ویژه در حوزه سرمایه گذاری به همت دولت سیزدهم شکل گرفته، رونمایی از اطلس سرمایه گذاری با نگاه به ظرفیت های سرمایه گذاری در هر نقطه از کشور است.

وی در ادامه یادآور شد: بسیاری از سرمایه گذاران کشور در انتخاب بهینه محل سرمایه گذاری تقاضا داشته ولی پاسخی در این خصوص وجود نداشت؛ که با تهیه این اطلس، مشکل مذکور می تواند برطرف شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ابراز امیدواری کرد: با اجرای این اطلس، در کوتاهترین زمان ممکن، اطلاعات لازم در اختیار سرمایه گذار قرار می‌گیرد تا زمینه ارتقای شاخص های این بخش در همه نقاط کشور فراهم شود.

خاندوزی همچنین آذربایجان غربی را یکی از استان های مهم در حوزه تجارت بین الملل ایران عنوان کرده و افزود: این استان به جهت نقطه اتصال های متعدد و راهبردی در حوزه گمرکی مثال زدنی بوده و امیدواریم سال های آینده شاهد این باشیم که سکوی پرتاب کالاهای صادراتی کشور بر بستر آذربایجان غربی شکل بگیرد.

وی در پایان، بر حل مشکلات فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان در راستای افزایش صادرات و ارزش افزوده این بخش تاکید کرد.

 

نسرین معجنی/آذربایجان‌غربی

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو