امید روز

۱۴۰۳-۰۳-۲۵ ۱۳:۲۸

موج مهاجرت راننده کامیون‌ها

درآمد متوسط یک راننده در ایران نهایتاً ۱۵ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان است

فیروز خدایی رئیس کانون انجمن‌های صنفی رانندگان حمل کالای سراسر کشور، رشد اشتیاق رانندگان به مهاجرت را به شرایط معیشتی آنان مرتبط دانست و در این‌باره گفت: ده‌ها عامل از جمله درآمد ناچیز رانندگان، وضعیت جاده‌های فرسوده، کامیون‌های ناایمن و حقوق بازنشستگی ناکافی در این امر دخیل است. درآمد راننده در ایران و یک راننده در اروپا اختلاف فاحشی دارد. به دلیل همین درآمد بهتر، افرادی که شرایط مهاجرت را پیدا می‌کنند، قطعاً این کار را انجام می‌دهند. درآمد ماهیانه یک راننده که مالک نیست در ایران بسته به نوع ماشین (خاور، تریلی، برون مرزی، درون مرزی، …) متغییر است، اما درآمد متوسط یک راننده در کشور ما نهایتاً ۱۵ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان است. این حقوق هم با در نظر گرفتن این مسئله است که برخی رانندگان گاهاً یک ماه هم به منزل خود نمی‌روند یا در لب مرز یک هفته خواب و انتظار ماشین وجود دارد.

موج  مهاجرت با توجه به وضعیت بغرنج اقتصادی هر روز همه‌گیر‌تر می‌شود. علاوه بر مشاغل تخصصی مانند پزشکی و مهندسی، این موج به کشاورزان، قنادان و آشپز‌ها نیز رسیده است. اخیراً نیز در فضای مجازی ده‌ها صفحه برای جذب رانندگان پایه یک ایجاد شده است. رانندگانی که موفق به مهاجرت شده‌اند، معمولاً تجربیات روزانه خود از جمله مقایسه کامیون‌های پیشرفته و پر امکانات کشور مقصد با کامیون‌های فرسوده ایران، حقوق و مزایا و نظایر این را با همکاران خود در ایران به اشتراک می‌گذارند، این‌گونه پست‌ها از جمله محتوا‌های بسیار پربازدید محسوب می‌شود، رضا یکی از این رانندگان است که در سن ۴۸ سالگی به هیوستون تگزاس مهاجرت کرده است، او با بغض از همکاران راننده‌اش در ایران می‌خواست که: «به زن و بچه‌شان رحم کنند و هر چه زودتر حتماً مهاجرت کنند!».

یکی از شرکت‌های آموزش نحوه مهاجرت به رانندگان در تماس خبرنگار آفتاب‌نیوز اعلام کرد که همه کلاس‌ها پر شده است و تنها می‌تواند برای ۲ ماه آینده جهت ثبت‌نام وقت تعیین نمایید.

سایت آماری indeed میانگین حقوق یک راننده حرفه‌ای پایه یک کامیون در آمریکا برای یک هفته در سال ۲۰۲۳ را ۱۸۸۲ دلار اعلام کرده است، این مقدار بسته به سابقه راننده، طولانی بودن مسیرها، سختی کار و شرایط دیگر در هفته تا ۳۶۹۲ دلار نیز قابل افزایش است. در واقع ماهیانه میانگین راننده حرفه‌ای پایه یک از ۷۵۲۸ دلار تا ۱۴ هزار و ۷۶۸ دلار در نوسان است. برابر ریالی این مبلغ ۳۸۰ تا ۷۵۰ میلیون تومان است./آفتاب نیوز

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو