امید روز

۱۴۰۳-۰۱-۲۵ ۱۹:۰۴

خیابان های غزه، هزارتوی مرگ برای اسرائیلی ها

کارشناس مصری گفت نیروهاس حماس تا حد امکان برای پرتاب موشک و پرتابه های دست ساز، نزدیک هدف می شوند / ارتش اسرائیل به تقلید از روش‌هایی که در جنگ سال 2014 در غزه استفاده کرد، عکس‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند که نشان می‌دهد بولدوزرهای ارتش اسرائیل در غزه، در میان خانه های مردم ، جاده درست می کنند تا سربازان از جاده‌های موجود استفاده نکنند زیرا ممکن است مین‌های زمینی داشته باشند.

کشته شدن شمار زیادی از نظامیان اسرائیلی در حمله زمینی به منطقه غزه، توجه خبرگزاری رویترز را به خود جلب کرده است.

 رویترز ، در مطلبی با تیتر ” حماس خیابان های غزه را به هزارتوی مرگبار برای سربازان اسرائیلی تبدیل می کند” نوشت: تعداد کشته‌شدگان ارتش اسرائیل در جنگ کنونی غزه در مقایسه با تلفات حمله زمینی سال ۲۰۱۴ اسرائیل به غزه تقریباً دو برابر شده است. این نشان‌دهنده گستردگی تهاجم ارتش اسرائیل به نوار غزه است. همچنین نشانه ای از مهارت جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در استفاده از روش‌های تاکتیکی، جنگ‌های چریکی و زرادخانه بزرگ تسلیحات آن است.

کارشناسان نظامی اسرائیل، یک فرمانده اسرائیلی و یک منبع حماس فاش کردند چگونه جنبش فلسطینی حماس از ذخایر تسلیحات خود استفاده می کند و از دانش خود در زمین و شبکه تونل های بزرگ برای تبدیل خیابان های غزه به یک مارپیچ مرگبار استفاده می کند.

حماس از سلاح هایی مانند پهپادهای مجهز به نارنجک و سلاح های ضد تانک با مواد منفجره مضاعف استفاده می کند که در دو مرحله متوالی منفجر می شوند.

جنگ اسرائیل در غزه

بر اساس آمار رسمی اسرائیل، از زمان آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل در اواخر اکتبر تاکنون، حدود ۱۱۰ سرباز اسرائیلی در ورود تانک ها و سربازان پیاده نظام به شهرها و اردوگاه های آوارگان در غزه کشته شده اند. تقریباً یک چهارم این تعداد خدمه تانک بودند.

این تعداد با حدود ۶۶ سربازی که در جنگ ۲۰۱۴ کشته شدند مقایسه می شود. زمانی که اسرائیل تهاجم زمینی محدودی را علیه غزه انجام داد. این جنگ سه هفته طول کشید اما هدف آن زمان نابودی حماس نبود.

“یعقوب عمیدرو” ژنرال بازنشسته اسرائیل و مشاور سابق امنیت ملی که هم اکنون در مؤسسه یهودی امنیت ملی آمریکا فعالیت می کند، گفت: دامنه جنگ فعلی در غزه را نمی توان با جنگ سال ۲۰۱۴ مقایسه کرد؛ زمانی که عملیات نیروهای ما اغلب از یک کیلومتر در داخل غزه تجاوز نمی کرد.

وی افزود ارتش اسرائیل “هنوز راه حل خوبی برای تونل ها در غزه پیدا نکرده است”
شبکه تونل های زیرزمینی غزه که در دهه گذشته به طور قابل توجهی گسترش یافت.

“عوفر فالک” مشاور سیاست خارجی نتانیاهو درباره حجم بالای تلفات نظامی اسرائیل در جنگ غزه به رویترز گفت: این یک چالش از روز اول بود. این حمله بهای سنگینی در میان نیروهای اسرائیلی داشت.
وی افزود: ما می دانیم که احتمالاً برای تکمیل کار باید هزینه بیشتری بپردازیم.

درگیری شدید

فیلم های منتشر شده از سوی حماس در کانال تلگرامی این گروه نشان می‌دهد نیروی حماس به همراه دوربین فیلمبرداری در حال حرکت بین ساختمان‌ها برای شلیک موشک‌های دوش پرتاب به سمت خودروهای زرهی اسرائیل هستند. یکی از این فیلم ها در ۷ دسامبر جاری مربوط به محله شجاعیه در شرق شهر غزه است؛ منطقه ای که هر دو طرف گفتند شاهد درگیری های شدید بود.

در پست دیگری به تاریخ ۵ دسامبر، دوربینی ظاهر می‌شود که از تونل بیرون می‌آید تا اردوگاه اسرائیلی را که سربازان در آن در حال استراحت هستند بررسی کند. در این پست آمده بود این سایت بعداً مورد بمباران زیرزمینی قرار گرفت.
رویترز نتوانست صحت این دو فیلم را تایید کند.

یک منبع حماس که از داخل غزه با رویترز صحبت کرد اما هویت خود را فاش نکرد گفت نیروها تا حد امکان برای ایجاد کمین نزدیک هدف می شوند و “از تجربیات خود در میدان و جایی که بهتر از هر کس دیگری می شناسند استفاده می کنند”.

وی افزود: بین ابزارهای قدرت ما و زرادخانه آنها فاصله وجود دارد. ما به خودمان نمی خندیم.
حماس به تعداد نیروهای کشته شده خود در میدان جنگ اشاره ای نکرده است.

ارتش اسرائیل هم تعداد نیروهای شرکت کننده و یا جزئیات دیگری در مورد عملیات خود در جنگ غزه اعلام نمی کند.
ارتش اسرائیل گفته است حداقل ۷ هزار نیروی حماس را کشته است. این جنبش قبلاً آمار اعلام شده توسط اسرائیل را رد کرد و گفت که شامل غیرنظامیان نیز می شود.

 

سخنگویان حماس در خارج از غزه به درخواست های رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.
یکی از فرماندهان اسرائیلی که در سال ۲۰۱۴ در غزه جنگید، گفت گسترش عملیات نشان می‌دهد نیروهای نظامی بیشتری از اسرائیل در غزه حضور دارند. این موضوع به حماس “مزایای طرف مدافع” را می‌دهد. بنابراین باید انتظار تلفات بیشتر نیروهای اسرائیلی را داشت.

این فرمانده اسرائیلی درخواست کرد نامش در گزارش منتشر نشود زیرا هنوز جزو نیروهای ذخیره در این جنگ است.
ارتش اسرائیل به تقلید از روش‌هایی که در جنگ سال ۲۰۱۴ در غزه استفاده کرد، عکس‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند که نشان می‌دهد بولدوزرهای ارتش اسرائیل در غزه، در میان خانه های مردم ، جاده درست می کنند تا سربازان از جاده‌های موجود استفاده نکنند زیرا ممکن است مین‌های زمینی داشته باشند.

درگیری های شدید هنوز در برخی مناطق در شمال غزه ادامه دارد، جایی که بسیاری از ساختمان ها به ویرانه تبدیل شده اند.

افزایش نیروها

“ایال بنکو” یکی از مقامات ارشد سابق سرویس های امنیتی اسرائیل که اکنون در مرکز مطالعات استراتژیک بگین – سادات در دانشگاه بار-ایلان فعالیت می کند گفت: حماس از سال ۲۰۱۴ گام های بزرگی برای تقویت قدرت خود برداشته است.

وی افزود: ایران، متحد حماس، به قاچاق برخی تسلیحات پیشرفته مانند موشک های ضد تانک کورنت ساخت روسیه به این جنبش کمک کرده است.
اما وی تاکید کرد حماس در ساخت سلاح هایی در غزه مانند راکت‌های RPG-7 مهارت یافت. شبه‌نظامیان حماس اکنون ذخایر بزرگ‌تری از مهمات دارند.
حماس در اطلاع رسانی خود اعلام کرده سلاح هایی شامل گلوله های ضد تانک حاوی دو بمب انفجاری برای نفوذ به زره دارد.

فیلم های منتشر شده توسط حماس اغلب انفجارهای بزرگی را نشان می‌دهند که هنگام اصابت به خودروهای زرهی رخ می‌دهد. کارشناسان نظامی اسرائیل می گویند این انفجار به معنای انهدام خودرو نیست زیرا ممکن است ناشی از سیستم های دفاعی باشد که برای متوقف کردن گلوله های ورودی منفجر شده اند.

اشرف ابوالحول، سردبیر روزنامه مصری الاهرام و کارشناس حوزه فلسطین که پیش از این در غزه کار می کرد گفت که شبه نظامیان حماس تا حد امکان برای پرتاب موشک و پرتابه های دست ساز، نزدیک هدف می شوند.
وی افزود پهپادهای اسرائیلی و سایر ابزارهای اسرائیل، توانایی حماس برای غافلگیری نیروهای اسرائیلی را حتی در مناطق شهری تضعیف می کند.
وی گفت جنگ در شهرها برای نیروهای حماس، دشوارتر شده است.

ارتش اسرائیل در این ماه ویدئویی را منتشر کرد که گفت شبه‌نظامیان را نشان می‌دهد که از یک تونل در زیر ساختمان بمب‌گذاری‌شده بیرون می‌آیند و سپس هدف موشک قرار می‌گیرند.

“الکساندر گرینبرگ” مقام سابق اطلاعات نظامی اسرائیل که در مؤسسه استراتژی و امنیت اورشلیم / قدس کار می کند گفت: حماس ممکن است سلاح ها و تاکتیک های جدید خود را مستقر کند اما اساساً یک جنبش مقاومت به سبک چریکی باقی می ماند./عصر ایران

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو