امید روز

۱۴۰۳-۰۱-۲۵ ۲۰:۲۶

امضای قرارداد ساخت ۱۰ فروند شناور با سازندگان داخلی

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از عقد قرارداد ساخت ۱۰ فروند شناور با سازندگان داخلی خبر داد و گفت: مجموعا ده فروند شناور داخلی به مبلغ کل ۸۶ میلیون دلار به سازندگان داخلی سفارش داده شده است.

محمدرضا مدرس خیابانی با تشریح کارنامه یکساله گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به ظرفیت سازی‌های اخیر گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه دریامحور خبر داد و گفت: با ابلاغ سند توسعه دریامحور از سوی رهبر معظم انقلاب، گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بار مسئولیت جدیدی را به دوش خود احساس می­‌کند و فعالیت­های آن، وارد مرحله جدیدی شده است.

وی با اشاره به اجرای فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اتکاء به توان نیرو‌های داخلی، به ارائه آماری در خصوص کاهش تعداد دریانوردان ناوگان کشتیرانی از سال ۹۸ تاکنون پرداخت و افزود: در سال ۹۸ تعداد ۶۷۰ نفر از دریانوردان ناوگان را نیروی انسانی خارجی تشکیل می‌داد، اما در یک فاصله ۵ ساله تعداد تقریبا به صفر رسیده است.

مدرس خیابانی از جذب بیش از ۲۰۰۰ نفر نیروی متخصص دریایی طی ۴ سال گذشته و انجام آموزش­های تخصصی مرتبط با حوزه‌­های فنی و بازرگانی خبر داد و اظهار داشت: همچنین ۳۲۰ دانشجو نیز هم اکنون به صورت بورسیه در حال تحصیل می‌باشند که به صورت همزمان، آموزش­های نظامی و مهارتی حوزه دریانوردی را در نوشهر و بوشهر فرا می‌گیرند.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از عقد قرارداد ساخت کشتی با سازندگان داخلی مطابق با برنامه کشتیرانی برای استفاده حداکثری از توان داخلی خبر داد و گفت: مجموعاً ده فروند شناور داخلی به مبلغ کل ۸۶ میلیون دلار به سازندگان داخلی سفارش داده شده است.

وی افزود: بر این اساس چهار فروند از این کشتی­ها در صنایع کشتی­‌سازی صدرا نکا و ۶ فروند دیگر به صنایع کشتی­‌سازی اروندان سفارش داده شده، ضمن اینکه مذاکرات جهت عقد قرارداد ساخت چهار فروند کشتی دیگر به ارزش تقریبی ۷۵ میلیون دلار نیز در حال جریان است.

مدرس خیابانی، جوان­سازی ناوگان را یکی از برنامه‌­های جدی گروه کشتیرانی در سنوات پیش رو دانست و گفت: جوان­سازی ۱۵ فروند از کشتی­‌های ناوگان کشتیرانی دریای خزر در حین تعمیرات ادواری با تعویض حدود ۱۰۰۰ تن ورق و سازه کشتی، خرید ۶۶ هزار کانتینر با ارزش تقریبی ۱۶۶ میلیون دلار و حل مشکلات و پاسخگویی به نیاز بسیاری از واردکنندگان و صادرکنندگان در کمبود کانتینر در کشور و نیز تامین تجهیزات را از دیگر اقدامات گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه ساخت داخل دانست.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد کل نیازمندی­های ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سوخت، ملزومات، نیروی انسانی، بیمه، کلاس شناور‌ها و تعمیرات از داخل کشور تامین می‌شود که از خروج سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تامین سوخت سنگین کم‌­سولفور، همکاری با ۲۳ شرکت دانش­بنیان در زمینه­‌های تولید قطعات، تعمیرات، تولید سوخت کم­‌‌سولفور و نیز خرید ۴۸۸ دستگاه واگن در راستای توسعه حمل و نقل ریلی از داخل کشور را از جمله دیگر اقدامات گروه در راستای حمایت از تولیدات داخلی و عمل به فرامین مقام معظم رهبری بوده است.

مدرس خیابانی در ادامه سخنان خود، به اقدامات توسعه‌­ای در بندر چابهار اشاره و تصریح کرد: برقراری مکانیزم حمل یکسره و منظم کشتیرانی، حمل بار کانتینری و تدوین برنامه مدون بلندمدت کانتینری از بنادر چین و هند به مقاصد بنادر ایرانی به ویژه بندر چابهار از جمله اقدامات گروه کشتیرانی در سال گذشته بوده که در عین حال، با ایجاد مرکز لجستیکی در بندر چابهار با هدف ارایه خدمات ترمینال داری، تخلیه و بارگیری با مساحت ۵.۵ هکتار تلاش شده تا اقدامات توسعه­‌ای در این حوزه افزایش یابد؛ به نحوی که تخلیه و بارگیری ۱۷ هزار کانتینر در ده ماهه سال ۱۴۰۲ صورت گرفته است.

مدرس خیابانی به عملیاتی شدن کریدور شمال- جنوب در یکسال گذشته خبر داد و گفت: کریدور شمال- جنوب از نظر مسافت و زمان تا ۴۰ درصد کوتاهتر و به لحاظ هزینه تا ۳۰ درصد ارزانتر است؛ ضمن اینکه کانتینر صاحبان کالا از هند به مقصد مسکو یک ماهه صورت می‌گیرد، در حالیکه همین اقدام از طریق دریای بالتیک، حدود ۴۵ روز زمان لازم دارد.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: در ده ماهه سال ۱۴۰۲، حدود ۱۰۸ هزار تی‌ای یو و یک میلیون و ۴۰۰ هزار تُن کالا در قالب کریدور‌های شمال- جنوب و شرق- غرب حمل شده است.

وی از تدوین سند توسعه مشترک با کشور‌های خارجی در حوزه کریدور شمال- جنوب خبر داد و گفت: توسعه چابهار، توسعه حمل و نقل ترکیبی و توسعه ناوگان دریای خزر در این حوزه قرار می‌گیرد، ضمن اینکه استفاده حداکثری از یارد‌های مختلف شمال کشور جهت انجام تعمیرات شناور‌ها در دستور کار قرار دارد.

مدرس خیابانی از تدوین سند راهبردی ۵ ساله گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: این سند به صورت پویا بوده و سالانه بازنگری می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نهایی شدن سهامداری در یکی از بنادر روسیه اشاره کرد و گفت: برقراری خطوط منظم مطابق با تفاهم نامه منعقد شده با سازمان توسعه تجارت و نیز تجارت بین بنادر شمالی ایران و بنادر روسیه، قزاقستان و آذربایجان نیز از جمله اقدامات برای توسعه تجارت با روسیه و کشور‌های حاشیه دریای خزر است.

مدرس خیابانی به افزایش سرمایه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته اشاره و تامین سرمایه مورد نیاز جهت اجرای برنامه‌های توسعه‌ای را مورد تاکید قرار داد و گفت: روز‌های پایانی سال گذشته فرصتی بود که گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پس از گذراندن سالی پربار در دو عرصه تناژ حمل‌و‌نقلی و درآمدی دست به کار تشکیل جلسه مجمع فوق‌العاده زد تا طی آن افزایش سرمایه دهد.

مدرس خیابانی گفت: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طی دو سال اخیر چندین خط منظم کشتیرانی به بنادر منطقه از جمله بنادر کشور‌های حاشیه دریای خزر و همچنین بنادر چین و هند دائر کرده است؛ اما در این میان خط منظم کانتینری به ونزوئلا دستاوردی مهم قلمداد می‌شود که همزمان با سفر رئیس‌جمهور محترم کشورمان به این کشور برقرار شده و خط منظم کشتیرانی به آفریقا نیز به همین روش و در زمان سفر رئیس جمهور به کشور‌های شمال و شرق آفریقا کار خود را آغاز کرد.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: طی سال جاری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به رتبه ۲۲ را در میان صد شرکت برتر کشور به خود اختصاص داده و به عنوان یکی از چهار شرکت پیشرو کشور شناخته شد و رتبه نخست در میان شرکت‌های حمل‌و‌نقلی را نیز کماکان حفظ کرد./ایلنا

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو