امید روز

۱۴۰۳-۰۳-۲۵ ۰۸:۳۵

افزایش ۱۰۰ درصدی صدور اخطاریه‌های زیست‌محیطی به صنایع آلاینده استان مرکزی

معاون محیط‌زیست انسانی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی گفت: صدور اخطاریه‌های زیست‌محیطی به صنایع آلاینده این استان از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 100 درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار ما، کامبیز خلیلی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه‌های استان مرکزی، افزود: در این بازه زمانی ۶۱۷ اخطاریه زیست‌محیطی به صنایع آلاینده استان صادر شده است. بیشترین اخطارهای صادر شده به صنایع آلاینده این استان در این مدت مربوط به شهرستان‌های اراک، ساوه، دلیجان و شازند بوده است.

وی به برخوردهای قانونی با واحدهایی که به اخطاریه‌های زیست‌محیطی پایبند نباشند اشاره کرده و ادامه داد: واحدهای آلاینده که نسبت به اخطاریه‌های زیست‌محیطی بی‌تفاوت باشند و اقدامی انجام ندهند، برای برخورد به دستگاه‌های قضایی معرفی می‌شوند.

معاون محیط‌زیست انسانی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی اظهار داشت: در بازه زمانی ۲ هفته گذشته ۳۲ واحد کوره‌پزی غیرمجاز ذوب ضایعات در شهرستان اراک پلمپ شدند که تمامی آنها فاقد سیستم کنترل آلودگی بودند.

خلیلی تصریح کرد: تمام صنایع برابر قانون مکلف هستند که هر ۳ ماه یکبار خروجی آلاینده‌های خود را در بخش آب، خاک و هوا پایش کنند و در کنار آن اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی نیز از این واحدها پایش‌های مستمر انجام می‌دهد.

وی بیان داشت: تعداد واحدهای آلاینده شناسایی شده سال جاری این استان به ۴۶۸ واحد رسیده که این صنایع مشمول دریافت پرداخت عوارض آلایندگی ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزرش افزوده هستند و ضریب آنها بر حسب شدت آلایندگی از ۰.۵ تا ۱.۵ درصد متغیر است.

معاون محیط‌زیست انسانی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی به پایش‌های صورت گرفته از صنایع استان اشاره داشته و تأکید کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۴۴۸ بازدید و پایش از صنایع این استان به همراه آزمایشگاه‌های معمتد صورت گرفته است.

خلیلی ابراز داشت: همچنین در این بازه زمانی ۸۳ مورد نمونه‌برداری‌های خاص در راستای اجرای ماده ۱۱، ۱۳، ۱۴ و ۱۵ قانون حفاظت از خاک در استان مرکزی صورت گرفته که تعدادی از آنها منتج به اخطار شده است./ایلنا

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو